Nejlepší aplikace na cesty

15:00 9 Comments

V dnešní době jsme zvyklí mít všechno po ruce, v telefonu a nejlépe hned. Chytré telefony nám usnadňují život v mnoha ohledech a můžou se stát skvělými pomocníky i při cestování, stačí jen mít ty správné aplikace. V tomto článku vám představím několik více či méně užitečných pomocníků, které sama využívám a díky nim si můžete usnadnit plánování vysněných výletů.Nejrychlejší letenky
Tuto aplikaci jsem zmiňovala už v úvodním článku s tipy (zde). Pokud čekáte na tu správnou akční letenku do vaší vysněné destinace nebo zkrátka na jakoukoliv akci, tahle aplikace sdílí články z českých a slovenských portálů zabývajících se levnými letenkami (jako cestujlevne.com, jaknaletenky.cz apod.) pěkně na jednom místě a nabízí i upozornění, takže vám žádná výhodná nabídka neuteče (u těch nejlepších totiž platí, že kdo dřív přijde a neváhá, ten letí).

Skyscanner
Pokud nečekáte na akční letenku kamkoliv, ale potřebujete najít spojení konkrétních destinací, určitě se hodí mít nějaký vyhledávač v telefonu a ideálně jeden z nejpoužívanějších, který případně umožňuje vyhledat i ubytování nebo zajistit půjčení auta. A pokud ještě nevíte, kam to bude, zadejte destinaci "Kamkoliv" a vybírejte z nejlepších nalezených nabídek.

IDOS
Možná se vám bude zdát hloupé, že do tohoto výběru zařazuji i IDOS, ale cestování není jenom létání po světě, patří k němu i poznávání naší krásné země. A pokud k tomu chcete využívat vlaků, autobusů či městské hromadné dopravy, je tato aplikace nejspolehlivějším řešením. V Praze se bez ní neobejdu, je velmi jednoduchá (což je výhoda obzvlášť v oblastech se slabým signálem pro data, vyhledá spojení i v zastávkách metra) a zahrnuje i vlaková spojení po Evropě. Velice užitečný je také ukazatel zpoždění.

Moovit
Moovit je vlastně takový idos, ale funkční nejen po ČR. Aplikace vyhledá nejbližší zastávky podle polohy, všechny linky v daném městě i spojení. Výborná funkce je hlavně upozornění, kdy máte vystoupit, což se hodí hlavně v zemích, kde se vůbec nehlásí zastávky a všechny jsou na znamení.

Rome2rio
Pokud nemáte vůbec představu, jaké existuje dopravní spojení mezi vámi vybranými destinacemi, tahle aplikace je velice užitečným pomocníkem. Ukáže vám, jaká existuje letecká či pozemní cesta a také jak se pohybují průměrné ceny u konkrétních dopravců. Aplikace ukazuje i kombinace různých způsobů dopravy a pomáhá vám vybrat tu nejvhodnější. Potom už je snadné vyhledat konkrétní spoj přímo na stránkách dané společnosti.

MAPS.ME
Bez pořádné mapy se člověk neobejde a ta papírová není zrovna výhra (obzvlášť když vám ji věnují v Benátkách na letišti a jsou na ní úplně jiné ulice než ve skutečnosti). Mapy jednotlivých oblastí si můžete stáhnout a aplikaci používat offline, což je samozřejmě obrovská výhoda. Osobně prefeuji google maps, ale potkala jsem již několik jejich odpůrců, takže pro ně je tu tenhle tip.

TripAdvisor
Přestože občas mi v palikaci zlobí vyhledávání, je TripAdvisor skutečně užitečný pomocník. Můžete přes něj vyhledat nejlépe hodnocené hotely či restaurace (a můžu říct, že nikdy jsem nelitovala, když jsem dala na recenze ohledně restaurací), ale také oblíbené aktivity a místa, která stojí za to navštívit. A samozřejmě můžete také recenze přidávat. Nejvíc se mi asi líbí poměrně velké množství reálných fotografií hotelů a hostelů od návštěvníků, protože díky nim opravdu víte, co po příjezdu očekávat.

Hotels Tonight - Amazing deals
Pokud nepotřebujete jistotu ubytování zajištěného dlouho dopředu, tahle aplikace je přesně pro vás. Najdete zde last minute nabídky hotelových pokojů za příjemné ceny. Bohužel zatím není funkční zdaleka ve všech městech, ale pro ty větší (hlavní) je určitě dobré nabídky omrknout. Přijde vhod například když změníte plány, rozhodnete se zůstat o něco déle nebo spontánně koupíte last minute letenku.

Settle up (dříve Dlužníček)
Dlužníček není aplikace vyloženě cestovní, ale pokud cestujete ve skupině, neskutečně ji oceníte. Pravděpodobně někdo ze skupiny někdy zaplatí za ostatní, ať už ubytování, útratu, benzín apod. a je dobré mít ve financích přehled, hlavně pokud se do toho ještě motá jiná měna. Tahle aplikace umožňuje zadat jakoukoliv platbu, ať už platíte za všechny nebo jen za někoho,  a na závěr spočítá, kolik kdo komu dluží

Další aplikace už nebudu rozebírat jednotlivě, ale hodí se mít je v mobilu také: Pokud máte ubytování zajištěné přes booking, hotels nebo airbnb, určitě si stáhněte jejich aplikace, máte vše snadno přístupné v telefonu. Stejně tak pokud letecké společnosti umožňují mít palubní vstupenku pouze v elektronické podobě, aplikace přijde vhod. Mnoho velkoměst má své vlastní "idosy", určitě se podívejte i po nich. Na cestách se podle mě hodí i mobilní aplikace pro e-mail a pokud cestujete autem, určitě se poohlédněte po nějaké srovnávající ceny pohonných hmot. Stejně tak se vždycky může hodit Uber a také aplikace autobusových společností (např. Flixbus má často akce na levné jízdenky zakoupené pouze přes aplikaci). Pro některé destinace se hodí specifické aplikace, například mně se teď pro severní Finsko hodí aplikace pro předpověď polární záře, ale obecně nějaká důvěryhodná předpověď počasí se také neztratí, např. AccuWeather. Aplikace pro mobilní bankovnictví jistě najdou své využití, stejně tak překladače a slovníky. Pokud rádi běháte, jezdíte na kole a nebo jen hodně chodíte, zkuste také některou aplikaci mapující váš pohyb.

 V dnešní době co nemáte v telefonu a online, jako by nebylo. Přesto doporučuji na cesty brát diář či zápisník, kde máte uvedené důležité adresy, kontaktní čísla, časy letů, skládací mapu apod. pro případ, že by vás váš telefon z různých důvodů náhle opustil. Můžete do něj založit i důležité dokumenty jako letenky a kopie dokladů, v případě potřeby si cokoliv zapsat (i něco zdánlivě nedůležitého, jako zajímavý zážitek) nebo si třeba při dlouhém čekání na zpožděný let malovat. 

Bez které aplikace se neobejdete na cestách vy?
Máte raději všechno elektronicky nebo vozíte hromadu papírů?
Dejte mi vědět do komentářů! :) 

9 komentářů

22. ledna 2018 20:31 delete

Bez TripAdvisor si život ani neviem predstaviť

Reply
avatar
Ve vlnách
AUTHOR
24. ledna 2018 11:27 delete

V Pobaltí se mi vyplatila Trafi, bez té jsem tam nedala ani ránu. Ale jinak jsou mojí stálicí mapy.cz od Seznamu, idos a ještě Triposo, který má skvělé mobilní/tabletové průvodce (atrakce i jejich fotky, přepočet měny, něco z jazyka...), akorát mě tam zlobí mapa.

Reply
avatar
Bobiknannie
AUTHOR
26. ledna 2018 11:24 delete

Ďakujem za skvelé typy, mnoho tých aplikácií som nepoznala.
Rome2rio je skvelá aplikácia.

https://lamodaeanarchia.blogspot.it/

Reply
avatar
26. ledna 2018 13:43 delete

Skvělé tipy, většinu z nich sama používám :)

DL ♥
http://deniselibertas.blogspot.cz

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
29. ledna 2018 13:16 delete

Ano, velice užitečná stránka :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
29. ledna 2018 13:18 delete

Mapy.cz mám ráda hlavně kvůli turistickým mapám, využívám po Česku :) Pobaltí zvažuji na příští či přespříští rok, tak moc děkuji za tip!

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
29. ledna 2018 13:19 delete

Mám radost, že byl článek užitečný! :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
29. ledna 2018 13:21 delete

Já mám v telefonu jednu "obrazovku" jen pro cestovní aplikace :D

Reply
avatar
Anonymní
AUTHOR
17. dubna 2018 22:35 delete

Jakmile jsem na cestách nebo jdu třeba jen běhat nebo na kolo, tak se určitě neobejdu bez aplikace na předpověď počasí yr.no.

Reply
avatar

Děkuji za každý komentář! ♥