Jak jsem se rozhodla žít chvíli ve Finsku aneb studijní pobyt v zahraničí

22:28 11 Comments

Již druhý týden se zabydluji v novém městě na severu Finska, vzdáleném více než 1700 km vzdušnou čarou od mé rodné Prahy, kde budu pobývat necelý půlrok. Jak jsem se sem dostala? Co všechno obnáší projekt Erasmus +? Jak co nejépe překonat kulturní šok? Na tyto a další otázky se pokusím odpovědět v následujícím článku, který doufám bude návodem a podporou i těm, kteří stále váhají, zda je studijní pobyt v zahraničí dobrý nápad.


Vlastně jsem nikdy studovat v zahraničí nechtěla. Říkala jsem si, že v cizím jazyce se nemůžu nic naučit, nikdy jsem nebyla z domova déle než dva týdny a měla jsem pocit, že odjezdem bych přišla o všechno a o všechny. Ale když jsem se nedávno nadchla pro cestování a dokázala sama (ve dvou) přežít tři týdny v Malajsii, řekla jsem si, že by to vlastně mohl být fajn způsob, jak cestovat a poznat nějakou cizí zemi trochu víc.

O čem to je?
Program Erasmus+ zahrnuje široké spektrum aktivit a projektů a pro více informací doporučuji navštívit stránku www.naerasmusplus.cz. Já se budu zaměřovat pouze na část, která se mě týká, tedy vysokoškolské vzdělávání. V rámci tohoto programu můžete vycestovat na studijní pobyt nebo praktickou stáž. Stáž bývá obecně kratší, pobyt se zpravidla realizuje minimálně v délce jednoho semestru.Ve zkratce jde o to, že student vycestuje na semestr či déle studovat na jinou zahraniční univerzitu. Během pobytu má k dispozici finanční podporu ve formě stipendia, ale zároveň nějaké studijní závazky. Část či celé toto studium pak domovská univerzita uzná a sudent normálně pokračuje ve studiu.

První fáze je průzkum, papírování a pak zase papírování
Prvním krokem by mělo být dohledat na stránkách své školy informace jakým způsobem (za jakých podmínek) je škola do programu zapojena a jaké má partnerské univerzity. Poté je třeba rozmyslet si, co chcete v zahraničí studovat, protože je třeba, aby alespoň část studia (třeba jeden předmět) byla uznatelná na vaší škole. A pak už jen musíte prohledávat weby vybraných škol, jaké předměty vyučují a v jakém jazyce (abyste byli schopni mu porozumět a případně v něm složit zkoušku), co vám škole může nabídnout, ale také kde se nachází apod. Na každé škole pravděpodobně existuje někdo, kdo má funkci fakultní či institucionární koordinátor programu Erasmus +, takže pokud si nevíte rady, jistě vám rád pomůže.

A pak začíná fáze papírování. Tato fáze se na jednotlivých školách může lišit, ale jsem si jistá, že spoustu papírů a podpisů si musíte "vyběhat" kdekoliv. Musíte vyplnit přihlášku a sestavit studijní plán (learning agreement, nejdůležitější dokument). Dále je potřeba nějaké potvrzení o úrovni cizího jazyka, časo stačí domluvit si přezkoušení na škole. Nebojte se toho. Já jsem se bála hodně, protože moje angličtina není na nijak zvlášť vysoké úrovni, přesto jsem potvrzení na požadovanou min. B2 dostala. A pokud by přecijen byl problém, existuje mnoho přípravných kurzů. Je možné, že škola bude požadovat i jakýsi motivační pohovor, kde musíte objasnit proč jste si vybrali danou školu apod. Pokud splníte všechny požadavky, škola vás nominuje na přijímací univerzitu a pak už jen čekáte na přijetí.

Pokud vás přijmou, tak vás čeká další kolo papírování. Zahraniční univerzity často mají vlastní formuláře a registrační systémy, povinné je také absolvování on-line jazykového testu a před výjezdem je určitě třeba podepsat nějakou smlouvu se školou a dohodu o uznání studia.A pak odjedete!
Pokud vás všechno to papírování a shánění podpisů neodradí a na studijní pobyt opravdu vyrazíte, pak vás jistě čeká další zařizování na místě. Ubytování (a jeho vybavení), registrace v systému univerzity, případně vyřízení povolení k pobytu, bankovního účtu apod., zápis rozvrhu, orientace v novém městě a kampusu, příp. karta na hromadnou dopravu.. a další a další. A do toho potkáváte stále nové tváře, místní studentské organizace pořádají seznamovací večírky a aktivity a vy ještě musíte dohnat nějaké resty ze zouškového. Je to náročné, těch několik prvních dní, ale pak sebou plácnete na postel a řeknete si: Jo, dala jem to! A teď si to tu pořádně užiju!

Tipy, jak to zvládnout:
- Ať už budete mít problém s dokumenty nebo orientací v zahraničí, nikdy se nebojte zeptat, protože plácat se v něčem úplně sám je ta nejhorší možnost.
- Pročtěte si zprávy studentů, kteří pobyt v zahraničí absolvovali, zeptejte se jich na cokoliv. Některé školy pořádají veletrhy zahraničních univerzit, navštivte je, sbírejte informace. Případně se nebojte obrátit i na mě (nejlepší je kontakt přes facebookovou stránku), pokud budu moci, ráda pomůžu.
- Zvykejte si na neustálou přítomnost cizího jazyka. Pokud to ještě neděláte, sledujte filmy a seriály pouze v daném jazyce, třeba si i přečtěte knížku a sledujte zahraniční youtubery. Fajn je najít třeba videa těch, kteří ve vámi vybrané zemi studují/žijí nebo studovali.
- Prohledejte facebook. Existuje mnoho skupin přímo pro zahraniční studenty (hledejte varianty jako Erasmus rok město/škola apod.), můžete tam kontaktovat ty, kteří studovali před vámi, nebo se seznámit s těmi, kteří přijedou společně s vámi.
- Nastudujte si co nejvíc o životě v dané zemi. Například jaké potraviny lze a nelze sehnat (a pak třeba přibalte váš oblíbený čaj), jaké jsou ceny, jaké jsou zvyky. Když budete připraveni, kulturní šok se bude lépe snášet.
- Vezměte si s sebou kousek domova - fotky, talisman, dárek, plyšáka, oblíbené bonbony, cokoliv, co vám pomůže, až přijde fáze stesku po domově.
- Udělejte si bydlení co nejhezčí. Myslím, že studentské koleje jsou v mnoha zemích stejné - plní funkci, ale nejsou niajk zvlášť nové, vybavené, ani krásné. Udělejte si svůj pokoj útulný pomocí světýlek, svíček, polštářků - cokoliv, co máte rádi. Odloučení od domova se bude lépe snášet než ve stroze vybaveném pokoji. (Což je teda hlavně rada pro holky, no..)


Můj pobyt ve Finsku
Já jsem si pro svůj studijní pobyt vybírala univerzitu na základě polohy. Možná to není nejlepší řešení, ale motivací pro můj odjezd nebylo studium (protože si myslím, že moje škola mi ho poskytuje dostatečně kvalitní se spoustou možností), ale hlavně cestování - možnost poznat jinou zemi. A zvolila jsem tedy nějakou, kde jsem nikdy nebyla, ale vždycky jsem chtěla. Konkrétně se nacházím ve městě Oulu na severu Finska, kde máme aktuálně krásných -9 °C, tak 60 cm sněhu a délka dne už se protáhla na 5 hodin (při mém příjezdu to bylo 4:15)! Školní povinnosti jsou časově trochu náročnější, než jsem zvyklá v Praze, a zima je tu samozřejmě také úplně jiná. Přesto se snažím maximum času využít k objevování, poznávání a výletům a všechno vám to předám v dalších článcích, protože jinak by tenhle byl přespříliš dlouhý.


 Přestože tu nejsem dlouho, už teď jsem ráda, že jsem se nakonec rozhodla této možnosti, kterou jako student mám, využít a do zahraničí odjela. Nebudu lhát, že jsem občas nebyla na pochybách, že mi domov nechybí (a nebude), ale stojí to za to, je to obrovská zkušenost, přínosná, zábavná, nová. Takže pokud váháte, neváhejte. Kdy jindy, když ne teď? :)

Máte nějaké otázky ohledně Erasmu? Chystáte se odjet (a kam)?
Zajímají vás více články o životě ve Finsku nebo jen cestování a fotky?
Napište mi do komentářů, děkuji! :)

11 komentářů

Anna Týnová
AUTHOR
17. ledna 2018 8:44 delete

Rozhodně piš, piš, piš! Díky za možnost sdílet pobyt s tebou :)

Reply
avatar
17. ledna 2018 23:07 delete

Tie papierovačky za to stoja! <3 :)

Reply
avatar
18. ledna 2018 0:42 delete

Ahoj, jsem moc ráda, že jsem narazila na tvůj blog. 29.1. také odlétám na Erasmus. Pro změnu jedu však do Estonska, do Tallinnu. Budu ráda, když občas napíšeš, jak se ve Finsku máš a jak si zvykáš na jinou kulturu. Upřímně ta změna je po angličtině hned druhá věc, která mě děsí :D Přeji hodně štěstí a držím palce :)

Reply
avatar
Libertas
AUTHOR
18. ledna 2018 17:50 delete

Kamarádka odjíždí příští týden také na Erasmus, ale do Katalánska a když mi říkala, kolik času ji stálo všechno oběhnout, vyřídit, vymailoval, vytelefonovat... mě by to osobně asi odradilo :D I když cestování miluju. Moc ti přeju, aby se ti ve Finsku líbilo a celý pobyt sis užila :)
a k té Budapešti, určitě letenky sleduj, bratr z tama letěl do Vietnamu přes Hon Kong a zpátky do Vídně. :)

Reply
avatar
Daysy
AUTHOR
19. ledna 2018 15:22 delete

Tak to je super, budu se těšit na články z Finska. :) Severské země mají něco do sebe, užij si to. :)

blog Days of Daysy

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
23. ledna 2018 11:04 delete

Tak já teda budu! :D

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
23. ledna 2018 11:05 delete

To rozhodně stojí! Ale dovedu si představit, že by to leckoho mohlo odradit, sama se už teď netěším na druhé kolo papírování na konci :D

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
23. ledna 2018 11:07 delete

Jé, Tallin jsem měla po Finsku hned jako druhou možnost! Také ti držím palce, ať je všechno v pořádku a ať se ti tam líbí. Jdu si přidat tvůj blog do sledovaných a těším se na články :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
23. ledna 2018 11:08 delete

Já jsem všechno zařizovala ještě ke všemu na poslední chvíli, takže to bylo teprve něco. Ale už za první necelé tři týdny tady jsem zvládla spoustu věcí, které za to stojí :) Děkuji!
Přesně nějakou takovou mám představu, tak snad se mi taky poštěstí!

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
23. ledna 2018 11:09 delete

Ano, to mají, já jsem se do severu úplně zamilovala!

Reply
avatar
Bobiknannie
AUTHOR
26. ledna 2018 11:30 delete

Ja som takto odišla asi pred piatimi rokmi študovať do Talianska, bez Erasmu, sama za seba. A bolo to zatiaľ to najlepšie rozhodnutie v mojom živote.
Prajem ti veľa šťastia.

https://lamodaeanarchia.blogspot.it/

Reply
avatar

Děkuji za každý komentář! ♥