Proč chránit planetu aneb začněme každý od sebe

19:06 4 Comments

Vždycky, nebo alespoň dost dlouho, co pamatuji, jsem měla blízko k tzv. "ekologičtějšímu" přístupu k životu. Ale teprve nedávno přišel moment, který mě donutil se zamyslet trochu hlouběji. Můžete totiž být přesvědčení, že kácení pralesů je špatné, ale plně to pochopíte teprve když uvidíte na vlastní oči. Od návratu z Malajsie se o tuto problematiku zajímám intenzivněji, hodně jsem přečetla a začala hledat způsoby, jak můžu k ochraně, resp. nezatěžování planety přispět já sama v běžném životě. Ráda bych se k těmto tématům vyjádřila i v sérii článků a doufám, že se mi alespoň někoho podaří inspirovat či přesvědčit, že "žiju šetrněji k přírodě" nutně nemusí znamenat, že jste pošuk a bydlíte v jeskyni.


Nějaká čísla na úvod? Země je jedinou planetou, na níž je v současnosti potvrzen život a ten život čítá řádově kvintiliardy (doufám, že jsem ten název našla správně!) jednotlivých organismů. Počet lidských obyvatel se pomalu blíží k 7,5 miliardy a jistě bude stále stoupat - ale jak je vidět, nejsme tady sami. Zdroje, které jsou pro náš život na Zemi nezbytné, však nejsou nekonečné a zdaleka se neobnovují tak rychle, jak roste naše populace a životní úroveň.

Přírodu a životní prostředí celkově musíme chránit a opečovávat. A PROČ? Protože ho potřebujeme, a to nejlépe v co nejzachovalejším stavu. Možná to zní trochu sobecky, ale chránit planetu bychom opravdu měli pro sebe, pro naše děti a jejich děti, pro naše kamarády, naše rodiče, ale i lidi na konci světa, které vůbec neznáme. Pro nás pro všechny.

Protože příroda je krásná. Když v zimě napadne sníh, na jaře všechno rozkvete, v létě září sluníčko a na podzim se zabarví listí. Když prší a najednou vysvitne slunce a ukáže se duha. Když chumelí "jako když se roztrhne peřina", když mráz maluje po okně.

Protože nechceme žít mezi odpadky. Když jdeme po ulici, nechceme se přece brodit nedopalky a kličkovat mezi žvýkačkami. Stejně tak do lesa nepatří lahváče a už vůbec ne petky a igelitové tašky.


Nejen krásné a reprezentativní fotografie jsem si odvezla z Malajsie..
Protože ani ryby nechtějí žít mezi odpadky. Každý rok se do oceánů dostane zhruba 8 milionů tun plastu. Na pláž patří písek, ne plasty. A do vody už vůbec. Velké kusy plastů jsou nebezpečné pro želvy či delfíny, ale i ptáky, nezdravé částice mikroplastů pak mohou doputovat až na váš talíř. Mrkněte na web www.plastjepast.cz, kde si můžete spočítat, kolik plastového odpadu ročně vyprodukujete, dočíst se nějaké informace a podpořit výzvu za omezení jednorázových plastových obalů v rámci EU.

Protože chceme dýchat čistý vzduch, žádné škodliviny a smradlavé látky, žádný smog ve městech. Ráno se nadechnout a ucítit vůni čerstvě posekané trávy, letního deště či prvního sněhu. Ne cítit, co měl soused včera k večeři, protože si odložil pytel s odpadky přímo na ulici vedle kontejneru.

Protože globální změny klimatu neznamenají, že se holt trochu oteplí. V současnosti se pojem "globální oteplování" postupně nahrazuje termínem "změna klimatu", protože zvyšování průměrné teploty Země (ať již povrchu či oceánů) s sebou nese nejen teplé, ale i chladné extrémy. Mrazivé zimní dny beze sněhu, následující přívalové jarní deště, hurikány, suché léto s extrémními teplotami - nic z toho není dobré ani pro prostředí, ani pro člověka (v ohrožení je například zemědělská produkce). A přestože se názory odborníků často různí, všeobecně panuje shoda, že hlavní příčinou jsou emise skleníkových plynů, převážně oxidu uhličitého, v největší míře z lidské produkce (spalování fosilních paliv, kácení lesů atd.). Proč jsme sami proti sobě?

Nic však nele změnit hned a všechno musí začít individuálně, u každého z nás. Co můžeme změnit? Věřím, že s výše řečeným se většina z vás dokáže ztotožnit, ale jakým způsobem tomu zabránit, jak udělat svět kolem nás lepší? Hlavní je chtít, trochu víc vnímat svět kolem sebe a přemýšlet. Základní změny pak přijdou samy. Právě tipům, co dělat "lépe" bych ráda věnovala následující články. Budu moc ráda, pokud mi do komentáře napíšete váš názor nebo vaše osobní tipy, případně jaké články by se vám ode mě k tématu líbily! A pokud se o životní prostředí příliš nezajímáte.. běžte se projít, otevřete oči, dívejte se kolem sebe. Stojí to za to!


4 komentářů

16. listopadu 2017 19:42 delete

Skvělý článek! Souhlasím s každým tvým slovem!! Ta první fotka je úžasná.

https://neverforgetneverlookback.blogspot.cz/

Reply
avatar
Romi Chiaro
AUTHOR
16. listopadu 2017 21:28 delete

Je hrozné, jak si tu naší planetu ničíme, místo toho řešíme války kvůli náboženství, jsme tak hloupí :(. Každopádně se moc těším na pokračování :)! Ve svém okolí se neustále snažím všechny přesvědčovat, aby třídili odpad a omezili konzumaci masa :D.

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
7. prosince 2017 0:52 delete

Děkuji, mám fakt obrovskou radost, že se čim dál tím víc lidí zajímá!

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
7. prosince 2017 0:54 delete

Děkuji! ♥ Na pokračování pracuji, ale co jsem měla rozpracované jsem se nakonec rozhodla úplně předělat, takže články budou později, než jsem plánovala. Ale budou! Na třídění odpadu už jsem naučila spoustu lidí v okolí.. na to maso, to bych potřebovala naučit sebe. Ale můj postoj k tomuhle je trochu jiný, snažím se kupovat maso z farem a malých chovů, kde je o zvířata dobře postaráno, ale úplně ho vyřadit se zatím nestalo mým cílem.

Reply
avatar

Děkuji za každý komentář! ♥