Z Bergenu do Osla nejkrásnější železnicí

11:22 14 Comments

Ještě dřív, než jsem se vůbec rozhodla letět do Malajsie, jsem narazila na pěknou cenu letenek do Norska a protože Skandinávie mě nikdy nepřestane lákat, neváhali jsme. Celý výlet byl jenom na 5 dní, které jsme rozdělili mezi dvě největší norská města, Oslo a Bergen, a sedmihodinovou jízdu vlakem mezi nimi.Letenky
Letěli jsme z Prahy do Bergenu a poté z Osla (Gardermoen), oba lety od norské nízkonákladové letecké společnosti Norwegian. Podobně jako u Ryanairu je povoleno větší a menší příruční zavazadlo, my jsme si ještě kvůli stanu raději dokoupili odbavené zavazadlo za 300 Kč v jednom směru. Párkrát do roka se u Norwegian objeví akce, kdy letenky seženete v jednom směru od 300 NOK, cca 900 Kč, občas i za 750 Kč (doporučuji sledovat cestujlevně), jak pro Bergen, tak pro Oslo, můžete tedy libovolně kombinovat. Doporučuji nakupovat na norské verzi webu a platit v NOK, jedna letenka může vyjít až o 200 Kč levněji než při platbě v eurech na anglické verzi. 

BERGEN
Bergen, druhé největší město v Norsku, se díky své poloze u moře a mezi horami vyznačuje deštivým počasím, prší tu až 210 dní v roce, rekord je 84 dní v kuse. Průměrná roční teplota 7,6 °C (v srpnu 16 °C) je však druhá nejvyšší v Norsku, takže se ten déšť nějak snese, ne? Náš výlet se konal v půlce srpna a přestože oněch 16 °C odpovídá, měli jsme štěstí a ze tří dnů nám pršelo jen jedno odpoledne a jednou v noci. S čím je třeba počítat je však vítr, který je pořád, takže nebudu lhát, byla jsem šťastná, že jsem si s sebou koupila kulicha.


V Norsku je draho, zatraceně hodně, a je třeba s tím počítat. Ubytování v hotelu je úplně mimo rozpočet běžného studenta, s trochou štěstí snad najdete něco levnějšího na airbnb, ale úplně nejvíc doporučuji stan. Můžete využít možnosti stanování ve volné přírodě (více info tady) nebo kempů. My jsme bydleli v Lone Camping na břehu krásného jezera. V kempu najdete pitnou vodu, sprchy i kuchyňku a pokud jako my zapomenete doma ešus, tak vám za vratnou zálohu půjčí nádobí. Příjemné jsou i procházky do okolí. Kempů je však poblíž města mnoho a většina je pohodlně dostupná integrovanou dopravou z centra.


V Bergenu doporučuji zakoupit BergenCard, která se vyplatí už jen kvůli dopravě, kterou máte po městě a velké části regionu zdarma. Kromě toho zahrnuje i vstupy do muzeí či slevy na různé atrakce, třeba Fjord tour, kdy jsme za 3 hodinovou plavbu zaplatili 1200 Kč, což je příjemná cena. Můžete si ji objednat on-line, vyzvednout na letišti a do města už se dopravujete "zdarma". Na kartu, a obecně ve většině Norska, lze uplatnit studentskou slevu, prokážete-li se kartou ISIC.

Bergen je nádherné město. V případě, že jej hodláte navštívit, určitě více prozkoumejte web Visit Bergen, kde najdete všechny užitečné informace. Podle mě za náštěvu stojí určitě nejstarší čtvrť Bryggen, zapsaná v seznamu UNESCO, a její okolí, tedy přístav a centrum. Nevynechala bych ani jízdu pozemní dráhou (či výstup) na horu Fløyen, odkud je nádherný výhled na celé město, obzvlášť při západu slunce. Na vrcholu najdete Troll Forest, který ocení nejen děti (a doopravdy v něm žijí trollové!). V případě špatného počasí je pak vhodnou volbou návštěva některého muzea, třeba v komplexu uměleckých muzeí KODE si něco najde každý.Fjord tour, plavba lodí fjordem, je krásný zážitek. Výběr je veliký, můžete mít součástí oběd, plavit se jednosměrně či okružní plavbou, nebo jen tam a zpět - v každém případě výhledy na krajinu i vesničky za to stojí. My jsme v rámci naší plavby měli možnost pít vodu přímo z vodopádu, což je sice obyčejná voda, ale stejně chutná trochu jinak!


VLAKEM
Železniční trať mezi Bergenem a Oslem je označována jako jedna z nejkrásnějších v Evropě, dokonce i na celém světě. Celá cesta trvá 7 hodin, přičemž celou dobu vám nabízí výhled na nádhernou krajinu - lesy, údolí, řeku, hory, někdy i sníh (když vystoupáte do nejvýše položené stanice v Norsku 1200 m.n.m.). Pokud koupíte lístky v dostatečném předstihu, termíny v týdnu můžete chytit už od 750 Kč, o víkendu se však můžete dostat i na cenu 2000 Kč. A malý tip, vyberte si místo u okénka vpravo!

(veškeré následující záběry jsou z vlaku)
OSLO
Hlavní město Norska nás zajímalo o něco méně než Bergen a tak jsme si na něj nechali pouze jeden den (odpoledne a druhý den do cca 15) a nechcete-li navštívit všechna muzea, úplně to stačí. Ceny ubytování jsou tu snad nejvyšší v Evropě, možná vyjma Islandu, ale mám pro vás dobrou zprávu - můžete se ubytovat s nejkrásnějším výhledem úplně zadarmo! Oslo se rozkládá v cípu fjordu a na několika ostrovech. Na ostrově Langøyene je jediné místo, kde je povoleno volně stanovat. Kromě krásných míst pro stan zde najdete fotbalové a volejbalové hřiště, obchod, toalety a krásný výhled na západ slunce (nebo východ, záleží, jakou stranu zvolíte). Cesta na ostrov trvá trajektem asi 20 minut a koupíte-li si Oslo Pass, opět můžete cestovat zdarma. V Oslu vzhledem k množstvím muzeí opět kartu velmi doporučuji, vyplatí se.Oslo (věděli jste, že v norštině se čte Ošlo?) spojuje moderní život s historií způsobem, který mě okouzlil. Vedle historických památek jako budova parlamentu, královský palác a hrad Akershus stojí modernější radnice (v níž se udílí Nobelova cena míru) a ještě modernější Opera House. Nad tím vším se na Hollmenkollenu ikonicky tyčí skokanský můstek
Oslo je rájem pro milovníky muzeí. Z těch uměleckých mezi nejlepší patří určitě Munchovo muzeum, my jsme však tentokrát obrazy vynechali a zamířili na ostrov Bygdøy, kde se to muzei jen hemží. O životě v Norsku napříč historií se nejvíce dozvíte v Norsk Folkemuseum, jehož součástí je skanzen i doprovodný program. Všechno je ale opravdu moc hezky udělané, máte pocit, že při procházení tak trochu cestujete časem. Nelze vynechat ani Vikingskipshuset, kde se nachází tři vikingské lodě včetně doplňující výstavy. A na závěr jsme navštívili Muzeum Fram, kde najdete stejojmennou loď. A jedná se opravdu o originál lodi, se kterou se Roald Amundsen plavil do Antarktidy (a při této příležitosti jako první dobyl jižní pól). Můžete se procházet po palubě, ale podívat se i do vnitřku lodi a prohlédnout si výstavu ohledně polárních expedic. Pro mě úžasný zážitek!
Obecně mám raději, když při návštěvě země zůstanu trochu déle a prozkoumám maximum (jako například s Malajsií), ale za těchto 5 dní v Norsku jsme toho viděli a poznali opravdu hodně, takže přestože jednou se chci jistě vrátit (minimálně na Trolltungu a taky trochu víc na sever), i takový menší výlet opravdu doporučuji!

Závěrem bych ráda řekla, že žádná z fotografií neprošla počítačovou úpravou, ani zvýraznění barev či podtržení kontrastu. Což běžně nedělám (a vsadím se, že málokdo z blogerů), ale Norsko je dostatečně krásné samo o sobě, tak jsem to chtěla ukázat!

Byli jste v Norsku (či přímo na místech zmínených ve článku) nebo byste jednou rádi?
Chcete zemi prozkoumat důkladněji nebo máte raději kratší (a nabitější) výlety?

14 komentářů

Lee Hill
AUTHOR
26. září 2017 22:35 delete

Lékárnu jsi fotila pro mě? Děkuji.

Reply
avatar
Bára S.
AUTHOR
26. září 2017 23:07 delete

V Oslu jsou byla nedávno na krátko, je to krásná země.

Reply
avatar
Jull
AUTHOR
1. října 2017 14:21 delete

Ty fotky jsou naprosto dokonalé! :) Taky bych hrozně chtěla navštívit Norsko, ale asi si budu muset počkat. :D Celkově Skandinávie je hrozně nádherná, když jsem byla ve Švédsku, tak mě hrozně udivilo, jak tam všechno mají upravené a všechno takové zářivě zelené. :D Oproti Česku je to fakt změna. :D

Reply
avatar
Daysy
AUTHOR
2. října 2017 10:04 delete

To je nádhera, moc díky za fotky a možnost se na to podívat. :) Já mám Skandinávii taky ráda, ale ještě jsem tam teda nebyla, spíš teda hlavně očumuju fotky a trávím čas u skandinávských filmů a seriálů, protože ty mají fakt dobré. :)


blog Days of Daysy

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
10. října 2017 19:49 delete

To je tak třetina celého prostoru, moc by se ti líbila, byla nádherná ♥

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
10. října 2017 19:50 delete

Nádherná, už se nemůžu dočkat, až se tam zase podívám!

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
10. října 2017 19:51 delete

Přesně, teprve ve Skandinávii člověk pozná, co to je zelená :D Děkuji moc!

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
10. října 2017 19:53 delete

Děkuji, jsem ráda, že moje články jsou pro někoho a ne jen pro mě :D
A co teprve ty knihy, s těmi zase trávím hodně času já :D

Reply
avatar
12. října 2017 20:50 delete

To je naprostá nádhera! ♥ Já v Norsku byla teď v létě a naprosto jsem si to tam zamilovala, doufám, že se tam co nejdříve vrátím zpátky :) Moc děkuju za tipy :)

Another Dominika

Reply
avatar
13. října 2017 12:36 delete

To je tak nádherný! Dřív jsem si nedokázala představit stanovat doma, natož někde v zahraničí, teď je to ale takový můj menší sen. A obzvlášť v Norsku. Děkuju za inspiraci! :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
16. října 2017 13:58 delete

Já děkuji za milý komentář! Taky doufám, že se mi podaří opět dostat do Skandinávie co nejdřív :)

Reply
avatar
18. října 2017 22:50 delete

Do Norska se chci podívat. Lákají mě tyhle severské země a i ty domečky a příroda tam, je to prostě kouzelné. Snad se mi to splní příští rok na jaře a využiji tvůj článek. Jinak fotky jsou překrásné :)
Inspiration by Linda

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
12. listopadu 2017 19:17 delete

Já taky nejsem zrovna od přírody člověk pod stan, ale čím dál tím víc propadám tomu kouzlo a hlavně té svobodě a pocitu souznění s přírodou, který to člověku dá.

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
12. listopadu 2017 19:18 delete

Děkuji! Rozhodně bych volila co nejteplejší měsíc k návštěvě, ale hlavně ať to vyjde, držím palce :)

Reply
avatar

Děkuji za každý komentář! ♥