Malajsie III - Týden v džungli aneb Borneo

21:53 12 Comments

Druhý týden naší výpravy jsme opustili pevninskou část malajsie a odletěli na Borneo, třetí největší ostrov světa pokrytý z většiny deštným pralesem, jedním z nejstarších na světě - tedy alespoň tomu tak bývalo, bohužel kácení pralesů kvůli palmovým plantážím je tu poměrně velký problém.


Jako základnu jsme zvolili město Kota Kinabalu, neboli "kej-kej", jak říkají místní - hlavní město státu Sabah, pojmenované podle hory Kinabalu, nejvyšší hory jihovýchodní Asie (4095 m.n.m.), která se tyčí uprostřed pralesa kousek vedle. Protože letenky ze Singapuru byly dražší a nevyhovoval nám čas odletu, zvolili jsme variantu letu z města Johor Bahru, což se nám málem stalo osudným. Fronty na pasovou kontrolu na singapurské i malajské straně mohou být tak velké, že ani několikahodinová rezerva nemusí stačit. A pak se vám stane, že dorazíte na letiště jen tak tak (jen díky hodným lidem, kteří nás pustili ve frontě před sebe, a snaživému taxikáři) a ještě si připlatíte za pozdní check-in a samozřejmě ten taxík, takže vlastně by se vám možná bývalo vyplatilo letět rovnou ze Singapuru, ehm.
KK je velmi živé město, kde se určitě vyplatí bydlet v centru. Do vzdálenějších části jezdí autobusy, jedna jízda nezávislé na délce stojí 5,5 Kč a zastáví vám vpodstatě kdekoliv. Když jdete podél silnice, přibrzdí a zatroubí, jestli chcete svézt. Průměrná teplota na Borneu se celoročně pohybuje kolem 31-32 °C, ale je třeba počítat s vyšší pravděpodobností deště. Nám pršelo víceméně každý večer, většinou jen prudší přeháňka, ale někdy i skoro celou noc.


Nejvíc se mi na KK líbily trhy. Najdete zde samozřejmě rybí tržiště, ale i hromady ovoce, zeleniny a každý večer i food market, kde si můžete pochutnat na čerstvých plodech moře (za skvělou cenu) s výhledem na rybářské loďky.Na okrajích města se sice najde pár pláží, ale čistota vody není nejlepší. Ke koupání jsme tedy zvolili nedaleké ostrovy tvořící dohromady Taman Abdul Raman Park. Přepravu na ostrovy zajišťuje několik společností a je vpodstatě jedno, kterou si vyberete. Byla jsem ráda, že jsme se dostali konečně na pláž a viděli i nějakou tu rybku (většina lidí tam totiž jezdí šnorchlovat), ostrovy jsou krásné, ale je na nich neskutečně přelidníno a díky tomu i dost nepořádku na pláži a v moři. Osobně spíš nedoporučuji, v Malajsii jsou krásnější místa pro koupání i šnorchlování (o čemž bude další článek!).


Přestože o většinu území Bornea se dělí Malajsie a Indonésie, najdeme tu ještě jeden stát - malý sultanát Brunej. Jedná se o bohatou ropnou zemi, kde hlavní roli v životě hraje islám, obyvatelé nemusejí platit daně a mají zdarma školství i zdravotnictví. Z KK lze Bandar Seri Begawan, hlavní město, navštívit v rámci jednoho dne - ranním letem tam, večerním zpět. Cestu po silnicic trvající až 6 hodin zvládnete letecky za 20 minut. Jeden den podle mě úplně stačí a jestli můžu doporučit, nejezděte 15. července. Sultán má totiž narozeniny a to je něco jako státní svátek, takže spousta obchodů či muzeí bude zavřených (také pošty, a známku na pohled jinde nekoupíte, bohužel). Nejvíc za vidění stojí vodní vesnice Kampong Ayer a také mešita Omar Ali Saifuddien.


Přestože na horu Kinabalu jsme nešplhali (hlavně z finančních a časových důvodů, jinak se jedná prý o poměrně jednoduchý výstup i pro nezkušené), prošli jsme si alespoň pár cest pralesem pod ní. Roste tam spousta orchidejí, bohužel jsme moc kvetoucích nepotkali, asi špatné období. Poslední den jsme si pak nechali to nejlepší na konec - Sepilok, rehabilitační centrum pro orangutany a také Sun Bear Conservation Centre. Obě centra se věnují záchraně těchto zvířat (kterou potřebují právě kvůli kácení pralesů, jejich domova) a pomáhají jim s návratem do přírody. Aby článek nebyl nekonečný, další informace si, prosím, přečtěte na zmíněných odkazech (a doporučuji zagooglit více). To, co tam dělají, je úžasné, zážitek z návštěvy neskutečný a dojem slovy poměrně těžko popsatelný.Celý týden na Borneu byl skvělý, ani jsem nedokázala do už tak dlouhého článku nacpat všechno. Rozhodně vím, že na tenhle ostrov se chci jednou vrátit, protože toho určitě nabízí mnohem víc než jen ten zlomek, který jsme mohli poznat. Pokud plánujete navštívit Malajsii, Borneo určitě nevynechávejte!

12 komentářů

13. srpna 2017 13:15 delete

Nádherné, chtěla bych Borneo navštívit právě kvůli orangutanům. Jeden čas jsme měli i jednu orangutánku adoptovanou a opravdu asi budu brečet, až jednou uvidím ty jejich zrzavé malé bejbys :) (A protože jsem taky zrzka, tak soudím, že tam je nějaký pojivý gen :D )

Reply
avatar
15. srpna 2017 15:02 delete

ajak pise Adelka nademnou orangutani jsou laska!! Jednu dobu jsem kvuli nim chtela koupit rocni permanentku do zoo :D. Moc hezky a naucny clanek! Sama jsem uvazovala i o nejakych akcich jako dobrovolnik ale nakonec na to nemam uplne naturu... budu jen doufat, ze vse dopadne ve prospech prirody a tesim se na dalsi tvoje clanky! :)

www.lifestylebirdie.com

Reply
avatar
Břízinka
AUTHOR
15. srpna 2017 18:00 delete

Úplně čumim jako. Nádherný!! Jen je mi smutno jak tu planetu tak mrvíme :(

Reply
avatar
Daysy
AUTHOR
17. srpna 2017 13:36 delete

To vypadá opravdu nádherně.

blog Days of Daysy

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
29. srpna 2017 21:36 delete

To je bezva! Klárka, která tam se mnou cestovala, taky měla jednu adoptovanou a je to opravdu úžásné je tam vidět! Jsou rozkošní (což s tou zrzavou bude mít nějakou spijitost :D ).

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
29. srpna 2017 21:45 delete

Podle mě permanentka do pražské ZOO se vyplatí víc jak ta do posilovny, vždycky mě odtamtud děsně bolí nohy! :D Moc děkuji za pochvalu článku! Poslední dobou se o "ochranu planety" a změnu životního stylu v tomto směru zajímá hodně, je to ale velmi postupný proces. Určitě i takové články se tu brzy objeví :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
29. srpna 2017 21:47 delete

Děkuju ♥ Taky mi tam bylo smutno, hlavně z toho, že místním vůbec nedochází, proč je kácení pralesů špatné a proč by měli omezit produkci plastů.. Ale věřím, že se to zlepší. Nebude to hned a nikdy nebudou ohleduplní všichni, ale už teď je pokrok obrovský.

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
29. srpna 2017 21:47 delete

Nejen vypadá :)

Reply
avatar

Děkuji za každý komentář! ♥