Malajsie II - Barevná Melaka a Singapur

11:49 16 Comments


V každém průvodci či cestopise o Malajsii se dočtete, že byste při návštěvě rozhodně neměli vynechat město Melaka, a tak jsme se zde při naší cestě na jih do Singapuru na den zastavili. Stálo to opravdu za to? A splnil Singapur naše očekávání?Melaka, hlavní město stejnojmeného malajského státu, je významným historickým přístavem (podle nějž se jmenuje i Malacký průliv), jehož tvář kromě malajských vlivů poznamenala přítomnost Portugalců, Holanďanů, Britů, ale také např. Indů a zejména Číňanů, jejichž potomci dodnes tvoří velkou část místních obyvatel. Kosmopolitní dějiny poznamenaly výrazně také architekturu tohoto přístavu.

Cesta autobusem z Kuala Lumpur trvá asi dvě hodinky a stojí 55 Kč*.  Poměrně velkou část této cesty budete z okna pozorovat palmové plantáže, což mi společně s výhledem z letadla a návštěvou Bornea změnilo pohled na problematiku palmového oleje (o čemž určitě napíšu brzy v nějakém jiném článku). Autobus staví na centrální stanici, odkud vyjíždí místní autobusy do města. Zvyklé na jasně daný a přehledný systém metra a vlaků v KL jsme chvíli tápali, ale nakonec s pomocí přeci jen našli autobus jedoucí kousek od našeho ubytování.Hned při první procházce nás Melaka uchvátila, je to krásné barevné město plné obchůdků, historie a zajímavé architektury, jehož atmosféru dokreslují přehnaně nazdobené rikši.


Velkým lákadlem Melaky je Jonker Walk night market. Jonker Walk, hlavní ulice čínské čtvrti lemovaná různorodými obchody se v pátek a sobotu večer uzavře autům (což je tu opravdu nevídané) a promění v barevné a voňavé tržiště. Kromě oblečení, doplňků a dárkových předmětů potkáte i stánky s jídlem. Nemohli jsme si dát nic jiného než čerstvé mořské dobroty (jídlo na fotce za cca 200 Kč) a ochutnali také koláček z durianu, což je něco jako malajské národní ovoce. Příšerně smrdí (většina hotelů zakazuje nosit duriany dovnitř, ale na ulici se mu nevyhnete) a má zvláštní cibulovou pachuť. Rozhodně se mým oblíbeným ovocem nestane.
Večer jsme ještě poseděli v kavárně u živé hudby a další den už vyrazili do Singapuru. Pokud by měl někdo podobnou trasu (tedy z KL do Singapuru po zemi), určitě jednu noc v Melace do programu zařaďte!

Singapur je městský stát ležící na stejnojmenném ostrově a přilehlých 54 ostrůvcích při jižní výspě Malajského poloostrova. Počet obyvatel se blíží pěti a půl milionům. Úředními jazyky jsou angličtina, čínština, malajština a tamilština. Jeho název je odvozen ze sanskrtu a v překladu znamená Lví město. (wikipedie)

Cesta autobusem z Melaky nás vyšla na 145 Kč. Vybrali jsme společnost, která měla stavět poblíž našeho hotelu blízko centru. Před přejezdem mostu mezi Malajsií a Singapurem nás řidič vyhodil, abychom prošli imigrační kontrolou na malajské straně a znovu nabral a odvezl na tu singapurskou. Zde jsme si vystáli pěknou frontu a autobus už nenašli, takže jsme byli 30 km od centra, bez internetu, bez peněz (všechny směnárny zavřené) a netušili, jak se dostat na ubytování. Nakonec se nám podařilo najít bankomat a autobus, který stavěl alespoň na nějaké stanici metra, které už je naštěstí přehledně značené.


Po dobrodružném přesunu z hranic už nám zbyl čas jen na večerní procházku s výhledem na okouzlující nasvícené panorama města, ochutnávku 'best satay in town' a za větším poznáváním jsme vyrazili až další den.

Singapur je moderní, ale velmi hezké město. Čisté, upravené, plné zeleně, moc se nám líbil. V porovnání s KL tu je skvělá čtvrť Little India (a naopak zklamala China Town) a celkově město působí lépe, také se to ovšem odráží na cenách. Z hlavních bodů k vidění kromě zmíněné indické čtvrti doporučuji určitě ještě hlavní nábřeží a zahrady. 
Měst už máme pro začátek pobytu dost a tak naše další cesta v příštím díle povede do přírody, na zelené Borneo!

Máte raději menší pěkná městečka jako Melaka nebo rušná vířící velkoměsta jako Singapur? :)

* veškeré ceny uváděné v článku jsou přibližně přepočteny dle kurzu aktuálnímu v červenci 2017

16 komentářů

Gabriela P
AUTHOR
19. července 2017 13:42 delete

Melaka vypadá super, škoda, že nebudeme mít čas se tam zajet z Kuala podívat :)

Máte nějaké tipy, kde se v Singapuru dobře a za pár kaček najíst?:)

Užívejte si cestování!

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
19. července 2017 15:56 delete

Škoda, atmosféra se mi tam líbila víc než v KL :) Singapur je bohužel dražší než Malajsie, takže vyloženě za pár kaček se hledá hůř, ale podle mě nezklame Chinatown. Já si dávala nudle v místě na poslední fotce a ještě jsem si nesla zbytek k snídani :D

Reply
avatar
20. července 2017 13:40 delete

Krasne! Rada bych se podivala predevsim do Kuala Lumpur, ale SIngapur - joo, to me laka :) V zari budu tri tydny na Bali a prave premyslim, ze pokud to situace dovoli, mrkla bych nekam pobliz - treba do te Malajsie :)

Reply
avatar
Gabriela P
AUTHOR
20. července 2017 13:54 delete

Jo, Chinatown máme v plánu:)
Právě máme i dost velký problém najít v Singapuru nějaký normální ubytování,ty ceny jsou tam šílené:)

Ale jinak po tvém článku z Kuala Lumpuru potřebuju nutně nějaký ubytování s infinity poolem:D

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
20. července 2017 13:57 delete

Doporučuji ten Singapur, hlavně večer je to krása! Nemít to skvělé ubytování v Kuala Lumpur, tak jsem z něj možná i trochu zklamaná :) AirAsia tu lítá skoro všude, tak vyber, co třeba bude aktuálně nejlevnější ;)

Reply
avatar
20. července 2017 14:01 delete

Super článek. O Melace jsem už něco četla, určitě bych si všechny ty krásy taky užila. Na Borneo jsem zvědavá! BEAUTYPUSINKA

Reply
avatar
I Am Dora
AUTHOR
21. července 2017 23:03 delete

Nebudu říkat, že ti závidím, nebudu, nebudu..Přezávidím totiž ! Jakože přeju a závidím. :D Skvělé fotky a motivace na další dovolenku !! Děkuji :)

Reply
avatar
22. července 2017 14:02 delete

Tyjo do Malajsie se chci jet podívat a těmi fotkami jsi mě nalákala ještě víc :) Fotky jsou krásný, hned bych tam jela, tak třea se tam také někdy dostanu :)
Maris Novotná

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
24. července 2017 11:39 delete

Děkuji! Malajsie nabízí spoustu krás k užití :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
24. července 2017 11:40 delete

Přezávidět je skvělé slovo, to začnu používat :D Já moc děkuji za milý komentář :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
24. července 2017 11:41 delete

Rozhodně Malajsii doporučuji, snad se ti to brzy splní! :)

Reply
avatar
Romi Chiaro
AUTHOR
28. července 2017 14:51 delete

Já jsem tedy nadšená z obojího, jak z těch malých pohádkových městeček tak z těch rušných velkoměst, obojí musí být hrozně silný zážitek :), krásné fotky :)!

Reply
avatar
Bára S.
AUTHOR
8. srpna 2017 23:39 delete

Ahoj a nemohla bys mi poradit, kde bych mohla najít dobrou parťačku na takovou cestu? Na druhý konec světa by se mi samotné fakt nechtělo..

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
12. srpna 2017 22:05 delete

Taky jsme za ubytko v Singapuru dali skoro nejvíc ze všech :D V KL mrkni na ten odkaz, který jsem dávala do článku (nebo celkově na airbnb), přesně v té stejné rezidenci nabízejí spoustu pokojů :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
12. srpna 2017 22:06 delete

To ano, když člověk stojí pod obrovskými budovami velkoměsta, silný zážitek to je. Ale já přecijen preferuji ty menší :) Děkuji!

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
12. srpna 2017 22:08 delete

Z osobní zkušenosti doporučuji facebookovou skupinu Kámoši na cesty. Ale celkově jich se stejným zaměřením existuje více a cestovatelská seznamka je i na hedvábné stezce :) Vpodstatě najít někoho na internetu není až tak těžké, důležité je se osobně sejít a zjistit, zda si alespoň trochu rozumíte :)

Reply
avatar

Děkuji za každý komentář! ♥