Povltavská stezka a vyhlídky

20:46 14 Comments

Léto už se nám pořádně přihlásilo o slovo, ale než nastane čas koupališť a válení se u vody, proč se nevydat alespoň na výlet? Mám tu pro vás tip na jeden vážně hezký, který jsem absolvovala sice už o Velikonocích, ale řekla bych, že se jedná o místo krásné v každém ročním období, tak pojďme společně třeba hned!


Celodenní výlet po vyhlídkách na Vltavu a po jejím břehu je nejlépe realizovatelný autem, ale například z Prahy můžete vyrazit i autobusem. V tom případě však příprava vyžaduje trochu více plánování s ohledem na jízdní řády některých spojů. Nebojte se vzít s sebou ani své mazlíčky a hlavně nezapomeňte na svačinu, protože to je základ každého správného výletu! Všechno, co nás zajímá, najdete v téhle přehledné mapičce:


Vyhlídka Máj
První zastávka nás čeká v obci Teletín, kde se sice nachází malé parkoviště, ale s přibývajícím časem se velmi rychle plní. Odtud vyrazíme pěšky asi 1,5 km, nejdříve přes louku a poté lesem k vyhlídce Máj. Jedná se o snad nejznámnější výhled na Vltavu (mimochodem vám může být povědomý z billboardů od Kauflandu) a tuto pozici si vysloužil zcela právem. Pohled na meandry Štěchovické nádrže částečně zakrývají stromy, ale s trochou odvahy můžete slézt o kousek níž a kochat se rozhledem do krajiny. V krásné víkendové dny je však třeba počítat s tím, že sem vyrazí i hodně dalších lidí.

 
  

Od vyhlídky Máj se nevrátíme úplně zpět do Teletína, ale projdeme se kousek dál, po louce, k posedu a do lesa, až dorazíme k další vyhlídce (praktická poznámka - tato vyhlídka není značená, tak doporučuji využít služeb gps či chytrého telefonu, ale se slušným orientačním smyslem dorazíte správně i bez něj).


Vyhlídka Bednář
Tahle vyhlídka je nejvhodnější k posezení, protože na rozdíl od Máje tu nenajdete tolik lidí. My tu například nepotkali vůbec nikoho. Kromě roztomilého prasátka, jak můžete vidět níže. Prohlédnout si můžete mimo jiné i hráz Slapské přehrady.


Nyní se přesuneme kousek dál, jsme-li autem, tak i s ním, do obce Třebsín, odkud vyrazíme na další velice známou vyhlídku.

Smetanova vyhlídka
Podle některých pramenů právě na této vyhlídce stával Bedřích Smetana a nechal se zde inspirovat při psaní své nádherné Vltavy. Co je na tom pravdy, to nevím, ale můžu říct, že tady se nám líbilo nejvíc. Ačkoliv během dne máte výhled přímo proti sluníčku, a je tedy možná lepší vyrazit sem spíš ráno nebo navečer, stojí to za to. Kromě řeky vidíte na protějším břehu i jednu z nejstarších trampských osad v republice, osadu Ztracenka.

Na Smetanově vyhlídce se nachází zpevněná betonová plocha i zábradlí, ale kdo chce, může ještě kousek popojít/popolézt. Pro ty nejhezčí fotky všechno, žejo!


Povltavská stezka - NS Svatojánské proudy
Druhá část výletu, protože vyhlídky sfouknete s přehledem ještě před obědem, začíná ve Štěchovicích a tentokrát budeme kopírovat břeh Vltavy, který jsme si prohlíželi z vyhlídek. Tato stezka byla první peší turistickou trasou KČT a vznikla v roce 1889. Celá trasa měří 7 km a přiznám se, že nám se před setměním nepovedlo dojít až na konec do Třebenic (odkud se můžete svézt autobusem zpátky do Štěchovic, o prázdninách i lodí), přestože prý časová náročnost trasy jsou jen 2 hodiny, ale naštěstí můžete v půlce vyšplhat do kopce a dojít zpátky zkratkou! Trasa je trochu náročnější hlavně díky terénu (určitě nevhodné pro kola!), ale zdržení spíše vzniká tím, že za každou zatáčkou se vám otevírají krásné pohledy na vodní nádrž Štěchovice a samozřejmě se musíte kochat, áchat a óchat.
 


Se sluncem zapadajícím za okny auta náš výlet končí a my už se těšíme domů na nějakou dobrou večeři! Doufám, že jsem vás článkem inspirovala udělat si vážně krásný výlet a určitě mi napište zase vaše tipy, kam vyrazit za krásami Česka!

14 komentářů

5. června 2017 20:47 delete

Krásné fotky, miluju fotky přírody a navíc ta první je úplně perfektní! :)
Maris Novotná

Reply
avatar
EM
AUTHOR
11. června 2017 12:16 delete

Nádherné fotky! Tohle na lete miluju, ty výlety do přírody s přítelem :)

LITTLETHINGSFOREM

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
13. června 2017 17:46 delete

Děkuji! Já miluji přírodu, ráda ji fotím, protože je tak krásná... tak, že to nelze na fotografii zachytit :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
13. června 2017 17:47 delete

Děkuji! Výletovat se dá v každém ročním období, ale jasně, léto je nejlepší, člověk sbalí jen foťák a pití a vyrazit může kamkoliv!

Reply
avatar
13. června 2017 20:36 delete

Takhle super blog jsem vážně dlouho neviděla.
na toto místo bych se podívala ráda, děkuji za příjemný článek i skvělé fotky!♥

Vee

YourVee.blogspot.com

Reply
avatar
13. června 2017 23:27 delete

Nádherné fotky a moc pěkně napsané. Na vyhlídce Máj a na Smetanově vyhlídce jsme konečně byli minulý rok. Nemáme to tam moc daleko, ale než jsme se tam dostali, tak to trvalo. Bylo to tam nádherné a určitě tam letos jedeme znova a asi to vezmeme i s dalšíma zastávkami o kterých píšeš :)

Inspiration by Linda

Reply
avatar
14. června 2017 19:01 delete

Na vyhlídku Máj už se chystám rok! :D Toto léto tam snad konečně zavítám, už se moc těším! :) Máš pěkné fotky, a nevěděla jsem, kolik věcí ještě stojí v okolí za vidění! :) Super!

Lifestylebirdie

Reply
avatar
Dena S
AUTHOR
15. června 2017 12:43 delete

krásnee fotky a to prostredie, naozaj krása,tam by sa mi páčilo :)

Reply
avatar
Gabca Hud
AUTHOR
25. června 2017 18:04 delete

Některé fotky jsou opravdu nádherné! :) ♥ Taky se tam chystám, až najdu parťáka :)

Gabux

Reply
avatar
Deer Meadow
AUTHOR
26. června 2017 19:47 delete

moc krásné místo!

Reply
avatar
SVĚTOBĚŽCI
AUTHOR
3. července 2017 12:13 delete

To je nádherný místo, škoda, že to mám celkem daleko. Ale nějaký víkend určitě vyrazím!

SVĚTOBĚŽCI

Reply
avatar

Děkuji za každý komentář! ♥