Víkendové Antverpy a cestování sama se sebou

22:35 23 Comments

V lednu jsem náhodou narazila na akční letenky od WizzAir s odletem z Brna do jakéhosi Eindhovenu. Chtěla jsem někam letět poprvé sama a začít někde "poblíž" se zdálo býti rozumné, takže jsem se rozhodla těch 500,- obětovat, letenky koupit a vyrazit na prodloužený víkend do Nizozemí a taky Belgie! 


Původně jsem plánovala zvolit jako výchozí bod Eindhoven a udělat třeba jeden výlet, ale vzhledem k nedostatku ubytování jsem nakonec plán změnila na 2 noci v belgických Antverpách a jednu v Eindhovenu. Ubytování jsem volila přes Airbnb, protože ceny hotelů a vlastně i hostelů byly příliš vysoké. Tohle rozhodnutí se nakonec ukázalo jako dobré, protože Eindhoven je sice moc hezké, klidné městečko na nákupy a možná i na život, ale určitě ne na víkendový pobyt. Kromě toho oba moji hostitelé byli strašně milí a ochotní, což člověk ocení obzvlášť když cestuje sám a může si tak popovídat jen sám se sebou nebo s pánem u stánku s vaflema. (A jestli si myslíte, že po pouhých třech dnech nezačnete mluvit sami se sebou, tak věřte, že začnete.)


Jako první, pokud už se rozhodnete vyrazit někam o samotě, se pomodlete za počasí. Nejlépe obětujte kozu, prase, slepici - každý dle svých možností. Protože jinak se vám stane, jako mně, že zrovna v ten váš termín (ten cestovní termín..) se ochladí a začne pršet. A když už se vám to stane, tak si s sebou neberte jen 40 euro. Protože náklady výrazně stoupnou o kafe a jídlo, který byste normálně koupili v sámošce, jenže tam vám sdělí, že neberou mastercard. A jelikož vám bude zima, protože je deset stupňů a strašně fučí, v určitou chvíli, zhruba každé tři hodiny, se přistihnete, že si místo památek prohlížíte otevírací doby restaurací, protože se potřebujete zahřát. 

Takže abych to shrnula, v Antverpách mi naštěstí nepršelo, ale zrovna nejlepší počasí nebylo. Hrozně ráda courám po městech, jen tak koukám, nasávám atmosféru, fotím a když je člověk sám, tak je to fakt bezva - nikdo na vás nemusí čekat, než si ten dům vyfotíte desetkrát z pěti různých úhlů. Na druhou stranu, když si člověk s někým povídá a je mu pocitově fajn, až tolik nevnímá, že mu vlastně mrznou prsty u nohou.


Antverpy jsou největší město v Belgii a druhý největší přístav v Evropě. Kromě samotného názvu (který má odkazovat na jakousi historku o obrovi a trhání rukou) se jim často přezdívá také Rubensovo město, neboť malíř Peter Paul Rubens tu žil a tvořil, nebo Jeruzalém západu díky velké židovské komunitě. Jsou centrem diamantového průmyslu, významným městem módy a designu. Podle mě je to vážně krásné město, ať už přímo v historickém centru nebo vzdálenějších či modernějších čtvrtích.Belgie patří mezi pivní velmoci a protože přímo v Antverpách se nachází městský pivovar De Koninck, nemohla jsem vynechat exkurzi, kterou určitě doporučuji. Celá prohlídka je velice interaktivní, plná videí a praktických ukázek, člověk se dozví spoustu zajímavostí a když tam nepůjde v neděli, jako já, tak uvidí i běžný chod pivovaru. Na závěr nesmí chybět ochutnávka a pokud si můžu dovolit jedno doporučení - když plánujete ochutnávat 8% piva (což je u belgických běžné), snězte ke snídani víc než kousek hroznového vína.


Prohlídka Rubensova domu také rozhodně stojí za to. Bohužel už jsem tu nebyla sama, jako v pivovaru, ale mám ráda místa s historií a atmosférou a prohlížet si nádherná díla vystavená v místech, kde žil a tvořil takový velikán, to máte hned chuť taky sednout k plátnu. (Ne že bych to někdy dělala. Ne že bych uměla malovat. Ale ten pocit!)Mezie nejkrásnější budovy ve městě rozhodně patří budova hlavního vlakového nádraží, která působí, zvenku i uvnitř, jako obrovský palác. Kromě ní také katedrála Panny Marie, jejíž skoro 125 metrů vysoká věž se tyčí nad celým městěm, a renesanční radnice či cechovní domy hned vedle. Zajímavou stavbou je také Boerentoren, jeden z prvních mrakodrapů v Evropě (ze 30. let), kdy se dá opravdu mluvit o tom, že mrakodrap může být hezký.


Protože žiji v Praze, která má řeku tak nějak uprostřed, jsem zvyklá, že když se chci dostat na druhou stranu, můžu si vybrat z pěti nejbližších mostů. Proto mě poněkud překvapilo, když jsem v Antverpách nenašla ani jeden. (Nakonec jsem na mapě našla dva. Dva!) Přestože město se rozkládá spíše na jednom břehu, na tom druhém se přece taky žije! Na vytouženou vyhlídku na město jsem se dostala metrem a pak jsem objevila, jak se tam přepravují všichni ti lidé a kola! Mají tu totiž podvodní tunel sv. Anny, pouze pro pěší a cyklisty, který byl vybudovaný ve 30. letech. Měří asi 570 metrů, je v hloubce zhruba 31 metrů pod řekou a stále se využívá v původním stavu včetně dřevěných eskalátorů, což je něco vážně nádherného.Z přístavu jsem až tolik neviděla, protože se tam teď hodně staví a pracuje, ale budova MAS muzea rozhodně za vidění stojí! Další doporučení - v Belgii je poměrně běžné, že v pondělí mají památky a atrakce zavřeno. V neděli zase mnoho podniků. Takže nebuďte jako já, nejezděte tam v neděli a pondělí, jeďte třeba ve čtvrtek!


Na konec ještě k Eindhovenu - pokud hledáte levnou cestu do Amsterdamu, Antverp, třeba i Bruselu, je to dobrý výchozí bod odkud jezdí za pár eur autobusy. Pokud chcete nakupovat, tak je to tam taky bezva. Co ale rozhodně stojí za vidění je muzeum moderního umění (Van Abbemuseum), kde najdete i velmi, velmi alternativní expozice či sbor zpívajících hlídačů (což ale nevím, zda je tam pravidlem). Jedna noc (jedno odpoledne) tu však bohatě stačí.


Závěrem chci říct, že pokud byste rádi vycestovali třeba jen na víkend a jediné, co vás trápí, je parťák na cesty, jeďte prostě sami. Poznáte zajímavé lidi (ať už budete bydlet přes airbnb, v hostelu/hotelu  či couchsurfing), naplánujete si všechno podle sebe (a ten plán můžete kdykoliv podle nálady změnit) a pobýt chvíli jen sám se sebou, někde mimo domov, je taky hrozně fajn. Zjistila jsem, že se sama na sebe i na svojí angličtinu můžu spolehnout, domluvím se a nebojím se ptát. Člověk sám trochu víc kouká kolem sebe, trochu víc se zajímá o ostatní lidi (ať už je to konverzace nebo prostě jen pozorování) a trochu víc si uvědomuje sílu okamžiku a vlastní malost ve světě. Tohle jsou věci, které prostě s kamarádem vedle sebe nevnímáte.

Cestujete sami?
Byli jste někdy v Antverpách či jinde v Belgii?
Napište mi váš názor a zkušenost! :)


(A pokud vás moje články baví, dejte mi like na facebooku, plánuji přidávat spoustu fotek a věcí, pro které nechci vyhrazovat samostatný článek :) ) 

23 komentářů

26. března 2017 10:45 delete

Antverpy vypadají nádherně, ráda bych se tam podívala! Je fajn, že letenky do Eindhovenu jsou skoro vždycky levný, tak jednou to určitě vyjde :) Výletovala jsem jen párkrát sama v okolí Vídně, kde jsem byla na půlroční stáži, bylo to hezký být sama se sebou, ale trochu mi vadilo, že tu krásu nemám s kým sdílet :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
26. března 2017 22:17 delete

Tak je čas naplánovat nějaký hezký jarní výlet! Je pravda, že jsem také hodně člověk "vidíš-tohle-a-hele-támhleto!", ale částečně mohu sdílet alespoň takto na blogu :)

Reply
avatar
Dena S
AUTHOR
27. března 2017 8:39 delete

nádherné fotky, krásne budovy, škoda toho počasia a nedele/pondelka, aj tak to vyzerá na akčný výlet, aj by som šla sama...ale určite by som mala zvláštne pocity :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
28. března 2017 18:59 delete

Děkuji ♥ Zvláštní to určitě je, pokud je člověk zvyklý cestovat s někým, ale vpodstatě to nebylo až tak jiné, než když se procházím sama u nás doma Prahou :)

Reply
avatar
Thess
AUTHOR
28. března 2017 21:49 delete

To jsou úžasné fotky, v Belgii jsem nikdy nebyla, ale ráda bych se tam brzy podívala :)

SmileThess

Reply
avatar
29. března 2017 19:40 delete

Tak s tím pondělím si mě zaskočila, díky za info. Jinak moc hezké fotky! :)

Reply
avatar
30. března 2017 10:27 delete

Já mám cestování sama moc ráda, hlavně proto, že člověk musí opravdu hodně vystoupit z komfortní zóny a to mě fakt baví! A hlavně proto, že má dostatek času na všemožné fotky a nemusí poslouchat, jak jsou ostatní kvůli tomu pořád naštvaní :D

Reply
avatar
30. března 2017 16:18 delete

Jé já se už tak nemůžu dočkat až budu moci znova cestovat!

Marketatrpisovska.blogspot.cz//LIFESTYLE BOOK

Reply
avatar
31. března 2017 23:24 delete

Super článek a strašně hezky píšeš. V Antverpách jsem nikdy nebyla, ale plánuji teď nějaké to občasné cestování, tak třeba i tam zavítám. Obdivuji tě, že jsi jela sama. Já bych to asi nezvládla a už jen kvůli tomu, že si pořád potřebuji s někým povídat, takže to by mi asi dost vadilo, že nemam nikoho vedle sebe. Jinak moc pěkné fotky :)
Inspiration by Linda

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
1. dubna 2017 21:02 delete

Toto byla moje první návštěva a určitě se tam ještě někdy vrátím :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
1. dubna 2017 21:04 delete

Přesně tak, to focení pro mě byla příjemná změna, že na mě nemusel pořád někdo někde čekat :D

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
1. dubna 2017 21:05 delete

Už se také nemůžu dočkat dalšího výletu!

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
1. dubna 2017 21:08 delete

Děkuji ♥ to se moc krásně čte! Na občasné cestování jsou tahle bližší města ideální, tak třeba tě to i do Antverp zavane. Také ráda mluvím (proto to povídání sama se sebou :D ), ale změna je prima :)

Reply
avatar
2. dubna 2017 9:57 delete

Sama by som nedokazala cestovat asi nikde, by som z toho viac stresovala ako si to uzivala. Ale obdivujem, ked to niekto dokaze tak ako ty :)

Reply
avatar
zuzkavkostce
AUTHOR
6. dubna 2017 22:37 delete

Sama necestuju, seš dobrá, že jsi do toho tak šla :)A pěkný článek, hezky se čte :) Já jsem byla v Belgii - v Antverpách, v Bruggách, krásné město, a ještě v Holandsku po různých městech, samože taky Amsterdam, Harderwijk, květinovou burzu, větrný mlýny. My jsme tehdy teda měli počasí děsný, furt pršelo :D

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
7. dubna 2017 15:12 delete

Mě často dokáže více vystresovat někdo další :D

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
7. dubna 2017 15:14 delete

Děkuji, to jsem ráda! Určitě bych se chtěla někdy do Belgie vrátit, právě Bruggy mě moc lákají. Ono tam nějak celkově furt prší. Ale pamatuji, že v Amsterdamu jsme snad měli i sluníčko! :D

Reply
avatar
Gabca Hud
AUTHOR
8. dubna 2017 16:38 delete

Úplně jsi mě nalákala na cestování. Potřebuji někde vydělat tak asipoň 100 tisíc, ať si koupím ten notebook, našetřím na společnou dovolenou a pak můžu sama cestovat. Jo chtělo by to :D
Ale je fakt, že sama bych cestovat nemohla. Já si prostě potřebuji s někým povídat. S někým se o něco dělit a tak. A nevím jestli bych se mohla spolehnout na svoji aj a hlavně jestli bych zvládla třeba letiště. Sama. V cizině. No nevím :D

Gabux

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
11. dubna 2017 13:02 delete

Letiště v Brně (odkud jsem letěla) a letiště v Eindhovenu jsou obě velmi malá a bezproblémově zvládnutelná. V červenci letím z Londýna do Istanbulu, kde musím najít kamarádku (a navazující let), a to teprve bude sranda :D Asi je mi taky milejší cestovní zážitky s někým sdílet, ale teď už vím, že když budu na nějaký malý výlet chtít, nemusím se omezovat tím, zda někdo pojede se mnou :)

Reply
avatar
13. června 2017 17:50 delete

O Anverpách také chystám příspěvek :) A byla jsem tam také sama, ale jen na 1 den, protože z Rotterdamu to byl kousek. A i když ty typické belgické domy jsou úchvatné, nádraží boží - kromě jedné uličky jsem se tam necítila nějak příjemně. Vlastně jsem se hrozně těšila, až se vrátím zpátky do NL. Nepřipadala jsem si tam tak uvolněně...až na tu jednu uličku a čajovou "kavárnu" Teakoff.

Reply
avatar
13. června 2017 17:55 delete

Ale jinak souhlasím, jezdit sama je občas super. Já zažila vlastně jen jeden výlet osamotě (a že jich za poslední rok bylo), kde mi chyběl parťák. Jinak jsem si to vždy užila a člověk si to prožije úplně jinak a více si popovídá s lokálními...

Reply
avatar
Ronnie
AUTHOR
28. června 2017 19:18 delete

Na svojí první samostatnou cestu se teprve chystám, už koukám na letenky a ubytování. Přemýšlím na Oslem, kde už jsem jednou byla, tak kdybych se tam ztratila, tak nebudu třeba až tolik panikařit :D
Btw. máš nádherné fotky!

Reply
avatar

Děkuji za každý komentář! ♥