Do světa s příručním zavazadlem

18:01 17 Comments

V předchozím článku o cestování jsem uvedla základní tipy a mezi nimi i využití nabídek nízkonákladových leteckých společností. S nimi máte v ceně letenky zpravidla pouze příruční zavazadlo, které si berete s sebou na palubu letadla a platí pro něj omezení rozměrová, často i váhová a také bezpečnostní. Letecké společnosti samozřejmě nabízí možnost koupě odbaveného zavazadla, ale tyto částky bývají kolikrát tak vysoké, že se to nevyplatí. Ale nezoufejte, v tomto článku vám poradím, jak se pohodlně zbalit do příručáku i na týdenní či měsíční cestu!


Nejdříve se podívejme na ty rozměry, protože to jsou nejdůležitější podmínky, které musíte splnit. V případě nesplnění se totiž může stát, že vám zavazadlo na palubu nedovolí a budete ho muset odbavit za skutečně nemalé peníze přímo na letišti. Maximální povolované rozměry u vybraných společností (vybírám ty nejběžnější s odlety z ČR a okolí) jsou uvedeny v následujícím přehledu.

easyJet: 56x45x25 cm
WizzAir: 42x32x25 cm (lze přikoupit větší o rozměrech 56x45x25 cm)
Norwegian: 55x40x23 cm
Ryanair: jedno 55x40x20 cm a druhé 35x20x20 cm
Volotea: jedno 55x40x20 cm a druhé 35x20x20 cm
Vueling: 55x40x20 cm
Condor: 55x40x20 cm
Air Berlin: 55x40x23 cm
Jet2: 56x45x25 cm

Jak vidíte, rozměrová omezení jsou velmi podobná, není tedy nutné vlastnit několik zavazadel, stačí jedno vhodné - v článku postupně představím pár tipů. Pokud jde o váhový limit, maximum bývá 10 kg, často i 8 kg (hlavně pro delší lety) a někdy to může být i 6 kg. K vážení však dochází méně častěji než k přeměřování a podstatné je, abyste byli schopni zavazadlo zvednout a umístit do boxu nad sebou. Přesto se snažte tyto limity i tak dodržet, nikdy nevíte a váha se snižuje těžko.

Bezpečnostní omezení
Vždy si před cestou zkontrolujte zakázané předměty na ODLETOVÉM letišti! Při bezpečnostní kontrole totiž rozhodují bezpečnostní pracovníci letiště, nikoliv letecké společnosti. A i když existují jistá pravidla, obecně platí, že co tento pracovník uzná za nevhodné, to neprovezete. Proto neprovokujte, chovejte se mile, zdravte a usmívejte se na ně! Mezi základní zakázané předměty patří nože a ostré věci, včetně žiletek, výbušniny a hořlaviny, benzínové a zippo zapalovače a také kartuše s propanbutanem. Neprovezete je ani v odbaveném zavazadle, takže v případě, že chcete využít plynový vařič, zjišťujte, zda v dané destinaci kartuše koupíte!

Platí také omezení pro množství tekutin. Na palubu můžete vzít maximálně 1 litr tekutin, přičemž tento obsah musí být rozdělen v jednotlivých lahvičkách o maximálním objemu 100 ml a umístěn v průhledném uzavíratelném sáčku. Toto omezení cestovatele ve skutečnosti nijak neomezuje a obzvlášť dámám naopak pomáhá ušetřit místo v zavazadle, protože nemohou zabalit celý obsah své koupelny. Základní tipy k balení tekutin:
• dekorativní kosmetika obsahově vyhovuje, můžete ponechat původní balení
• cestovní balení z drogerie - v tomto provedení dnes najdete už úplně všechno, já v DM našla i přírodní šampon!
• plnitelné lahvičky - možno zakoupit v IKEA, případně na Aliexpressu (obojí vidíte na fotografii níže), případně v TIGERu (ale ty vzhledem k vyšší ceně nedoporučuji), případně znovu naplnit cestovní balení
• prázdná láhev - Máte-li v zavazadle trochu místa, přibalte prázdnou lahev a za bezpečnostní kontrolou si na toaletě natočte čistou vodu. Nemusíte platit přemrštěné letištní ceny (a že například v Praze na letišti v občerstvení pracuji, tak vím, o čem mluvím) a během letu neumřete žízní.Jaké zavazadlo vybrat?
Výběr zavazadla závisí na destinaci, délce a typu pobytu a je třeba vždy přemýšlet, co nás na cestách čeká.

Kufr
I kufry se vyrábějí v malých rozměrech. V případě, že zvolíte tuto variantu, dávejte pozor na kolečka! Rozměrová omezení totiž platí včetně koleček, na což už doplatilo nepřeberné množství lidí. Osobně nejsem příznivcem kufrů hlavně pro jejich váhu a navíc se s nimi dost těžko pohybuje v přírodě a vlastně i ve městě. Například čtyři kilometry s kufrem, z nichž dva byly do kopce, v Neapoli na letiště nebyl až tak příjemný výlet. Kufr tedy volte v případě, že ho máte kam odložit nebo letíte třeba k moři a budete převážně na jednom místě. Z hlediska prostoru se ovšem velmi dobře balí.

Kabelka
Protože miluji velké kabelky, občas s nimi vyrazím i do letadla. Například tyhle na fotce rozměry splňují, černá je vhodná jako malé zavazadlo u Wizzairu. Obě jsou za příjemnou cenu z CCC. Kabelka je nejlepší příruční zavazadlo pro víkendový pobyt ve městě, kdy toho zas tolik nepotřebujete a velké túry vás nečekají. 


Sportovní taška
Tašku na fotografii níže jsem ukořistila asi za 300 v Lidlu hlavně pro přesuny v rámci Česka, ale zjistila jsem, že rozměry příručáku splňuje (ty maximální) a vejde se toho do ní vážně hodně, takže na delší pobyt se hodí. Platí tu ovšem to samé, co u kufru, v případě, že neplánujete větší přesuny, přecijen nošení v ruce ani přes rameno není po delší době moc praktické.

Batoh
Nejlepší nakonec, protože nic vám nezaručí větší pohodlí a volnost. U výběru vhodného batohu jsem proseděla několik nocí, pročítala cestovatelské diskuze a specifikace asi milionu batohů a nakonec se stejně rozhodla až při osobním vyzkoušení, kdy jsem dva ze tří favoritů okamžitě zavrhla, takže důrazně doporučuji si před koupí batoh hodit na záda! Pokud s sebou chcete vzít opravdu maximum věcí, mrkněte na batohy značky Cabin Max, která se přímo specializuje na příruční zavazadla. Zvažovala jsem dlouho batoh Cabin Max Metz, protože se mi zdá velmi praktické otevírání jako kufr a nacpat se toho dám dá vážně hodně. Nakonec se však mým společníkem na cesty stal batoh od české firmy Pinguin Integral 30l, použitelný jako městský i turistický batoh, skvěle mi sedí na zádech, je úžasně lehký - 760 g - a vejde se mi tam vše, co potřebuji. Na menší výlety po ČR nebo eurovíkendy vozím někdy i minibatůžek z úvodní fotky, protože jsem si ho zamilovala a samozřejmě, hezky vypadá!


Správné metody balení
Vždycky jsem chtěla natočit na blog nějaké video a protože balit jsem se učila také z videí, je to tady! Buďte k mé první tvorbě, prosím, tolerantní. Je to jen narychlo natočené demonstrativní video, například foťák je reprezentován pouze objektivem a oblečení je možná až zbytečně moc (a zapomněla jsem na ponožky), ale snad se bude líbit!Základem cestování s příručním zavazadlem je netahat hromadu zbytečností. Patery boty, čtvery šaty a pět sukní prostě NEpotřebujete. Stačí vzít pár kousků, které se dají zkombinovat a v případě delší cesty prostě přemáchnout. Co je důležité:

• oblečení neskládejte, ale rolujte, zabírá mnohem méně místa
• tyto ruličky skládejte do zipového sáčku (nebo opět  z IKEA tyto tašky)
• vybírejte jednobarevné, vzájemně ladící kusy
• volte vhodné mateirály - rychleschnoucí, nemačkavé, prodyšné
• tvárné boty stáhněte k sobě gumičkou
• pevné boty naplňte ponožkami
• pas, letenku a peníze mějte po ruce
• největší kusy (pevné boty, nejteplejší bunda apod.) si vezměte na sebe do letadla a vrstvěte, ušetříte místo v zavazadle
• místo klasického ručníku přibalte rychleschnoucí z mikrovlákna - skladnější a praktičtější
• knížku berte malou a v brožovaném vydání (nebo čtečku, jsou-li vám sympatické)
• přibalte skladný batoh, který budete využívat na místě a nemusíme pořád tahat všechno s sebou (doporučuji opět z IKEA - černý balíček je vidět i ve videu)
• provázek a základní lékarnička se hodí vždycky

Bez čeho se na cestách neobejdete?
Potřebujete kufr nebo jste raději tzv. baťůžkáři? :)

Pokud máte jakýkoliv dotaz k cestování, letenkám, balení apod. určitě napište, další článek s cestovatelskými tipy se tu jistě brzy objeví :)

17 komentářů

Markéta
AUTHOR
9. března 2017 20:03 delete

Super článek! Já osobně nedokupuji kufr, když nemusím - přijde mi naprosto směšné, že bych měla platit víc za něj než za letenku. Zvlášť při akcích, kdy jsme do Berlína letěli třeba za dvě eura :) Jako příruční si beru vždy batoh - nikdy je nekontrolují přestože jsou větší jak povolené rozměry

Zápisky z cest a života v Anglii ⇨ Secrets of M

Reply
avatar
Daysy
AUTHOR
10. března 2017 10:33 delete

Skvělý článek! :) Navíc máš fakt hezký blog, přidávám do odběrů. :)

blog Days of Daysy
Agregátor blogů - zviditelni svůj blog

Reply
avatar
Gabriela P
AUTHOR
11. března 2017 13:38 delete

Když jsem si naposled balila na rok dopředu, tak mi u toho stály vlasy hrůzou:D Samozřejmě většinu věcí, jsem za těch 5 měsíců vůbec nevytáhla:D

Jinak kdykoliv jsme cestovali po Evropě, tak s příručním kufříkem a s kabelkou. A většinou měl můj kufr hezkých pár kilo nadváhu :D Ještě teď si živě vybavuji, jak jsme letěla z Prahy s Ryanairem a začali prudit, že mám moc velký kufr a musím ho strčit do rámů aby to zkontrolovali. Po několika minutách se mi ho tam úspěšně podařilo narvat, ale jako bonus už nešel vyndat. Při pokusech dost ho ven se mi podařilo pobavit celou frontu a steward na mě jen nevěříčně zíral a na dotaz, jestli mi ho teda pomůže vytáhnout, protože je to vlastně jeho chyba, že já tam ten kufr dávat nechtěla tak nebyl schopný ani reagovat. Naštěstí přiklusal nějaký švarný mládenec a zachránil mě. Ale je mi jasný, že tomu trumberovi jsem zkazila den, že ze mě nekápne ani euro navíc:D

Jinak máme v plánu cestování po Ásii, takže mě poprvé čeká cestování s krosnou. No, jsem na to zvědavá!:D

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
11. března 2017 23:13 delete

Přesně tak, kufr dokupuji pouze výjimečně (například do Norska si asi odbavíme stan, protože bychom neradi v Praze přišli o tyče a co jsem se tam ptala bezpečáků, někdo by nám to vzít mohl), ale určitě ne u extra levných letenek.

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
11. března 2017 23:14 delete

Děkuji moc ♥

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
11. března 2017 23:18 delete

Já mám v plánu v Asii, konkrétně Malajsii, tři týdny a pojedu s tím batohem zmíněným v článku, odmítám se tam tahat s krosnou :D Na 10 dní do Itálie jsem taky táhla stejně velký kufr jako na měsíc do Švédska a nikdy jsem se moc neuměla zabalit ani do krosny pod stan v ČR.. ale pak jsem si začala říkat, že proč vlastně. Proč se na cestách zaobírat tím, jestli mám ke každý sukni ladící boty a kam dám kufr a tak. Naučila jsem se zavazadla trochu minimalizovat a je to fajn :) Co nemám, to prostě nepotřebuju! :)

Reply
avatar
Gabriela P
AUTHOR
12. března 2017 0:09 delete

Jéé Malajsie nás s největší pravděpodobností čeká taky:)) No já v posledních ěmsících jedu styl dvoje kalhoty a dva svetry a přítel říká ýe už vypadám jak šupák, ale tady to nikomu nevadí, naštěstí:D

Reply
avatar
13. března 2017 10:09 delete

Super článek, to se mi bude hodit za 3 měsíce, až se budu balit. :)

Reply
avatar
15. března 2017 22:53 delete

Díky ti za tenhle článek. Zrovna vybíráme kam na letní dovču a rozhodujeme se jak cestovat. Samozřejmě do našich úvah zapadá i cestování s leteckou nízkonákladovou společností. Akorát jsme takto ještě neletěli, takže jsme potřebovali vědět co a jak funguje z té stránky cestujícího. Takže ještě jednou díky :)
Inspiration by Linda

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
18. března 2017 19:26 delete

Děkuji a ať se balení obejde bez nervů :)

Reply
avatar
-A-
AUTHOR
22. března 2017 20:51 delete

Rozhodně super a velmi užitečný článek! :) Díky za tipy :)

-A- from thatismylifeandblog.blogspot.cz

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
25. března 2017 20:57 delete

Není zač, mám hroznou radost, že mé články někomu pomůžou! Sama jsem spíš cestovatel začátečník a tak jsem ráda, že můžu zkušenosti a načtené informace předat dál. Osobně myslím, že low cost (a nejen, pokud jde o letenky) cestování je určitě nejlepší způsob, jak poznat maximum i z místního života (což člověk například v resortech nepozná). Maximum zážitků za minimum nákladů :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
25. března 2017 20:57 delete

Děkuji, to mě moc těší! ♥

Reply
avatar
4. dubna 2017 10:09 delete

Super článek! Ten batoh je moc pěkný.

Reply
avatar
Gabca Hud
AUTHOR
8. dubna 2017 16:31 delete

Úžasný článek. Užitečný, informativní a propojený s vlastními zkušenostmi. Výborná kombinace. Palec nahoru a díky. Tento článek se mi totiž určitě hodit bude! :)

Gabux

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
11. dubna 2017 13:05 delete

Moc děkuju, to je tak krásné číst! Jsem ráda, že je článek užitečný :)

Reply
avatar

Děkuji za každý komentář! ♥