Poznej celý svět díky postcrossingu

20:50 29 Comments

Tento článek byl jedním z prvních témat, o kterých jsem na blogu chtěla psát a nechápu, že jsem si na něj doteď nevzpomněla! Pohledy jsem měla ráda od malička a od objevení postcrossingu jsou nedílnou součástí mého života. V tomto článku bych ho těm, kteří tento projekt ještě neznají, ráda představila a ukázala pár kousků ze své sbírky. A na konci bude možná i překvapení!


Co je to vlastně postcrossing?
Postcrossing.com je webová stránka, která umožňuje výměnu pohledů mezi lidmi z celého světa. Funguje na jednoduchém principu - vylosujete si adresu, na kterou pošlete pohlednici (doplněnou specifickým ID kódem) a jakmile dorazí na místo (příjemce ji zaregistruje do systému), někdo jiný si zase vylosuje vás a ve schránce vám přistane překvapení!

Nejde tedy o přímou výměnu, posíláte jiným lidem, než od kterých dostáváte. A nikdy nevíte od koho, kdy a z jaké země vám pohlednice přijde, ani jak bude vypadat; moment překvapení je jedním z nejzábavnějších faktorů postcrossingu. Pokud ovšem toužíte po pohledu z vaší vysněné země, postcrossing umožňuje i tzv. direct swap, kdy kontaktujete přímo uživatele a domluvíte se s ním na vzájemné výměně pohledů. Pro takové swapy existuje i několik facebookových skupin, kde můžete nabízet a vyměňovat (například ta vůbec největší, Postcrossing).Poprvé jsem na postcrossing narazila, když jsem hledala možnosti, jak zábavnou formou trochu potrénovat a zlepšit angličtinu. Nutno říct, že mnohem lepší je v tomto ohledu klasické dopisování (i když i dopisovacího kamaráda můžete na postcrossingu najít), protože na pohled se toho tolik nevejde a časem začnete točit stále stejné věty. Trochu více jsem začala psát anglicky při domlouvání swapů, kdy si musíte napsat co a jak chcete, přesto jde ale o zlepšení jen v jedné oblasti.


Nejvíc se mi líbí ta rozmanitost. Každý člověk má jedinečný vkus (bohužel někdy i trochu nevkus) na pohledy, zajímavý rukopis, nevšední zájmy, vzrušující životní příběh - a to všechno s vámi může sdílet prostřednictvím jednoho obrázku. Někdo píše o sobě, někdo o místě, kde žije, což mi umožňuje "poznávat" nová místa, psát si tipy na výlety a dostat alespoň obrázek z vysněných destinací. Na postcrossingu je obecně velká koncentrace lidí, kteří rádi cestují a poznávají jiné kultury. Každý, nebo alespoň většina pohledů, které vyndavám ze schránky, mi zvedne náladu. Mám pocit, že někdo 150, 1000, ale i 16 000 kilometrů daleko si našel čas, aby si sedl, vybral pohled a ručně mi napsal pozdrav (mnohdy doplněný i obrázky a samolepkami). A to je přece hrozně bezvadný!


V Česku už se kolem postcrossingu utvořila poměrně široká komunita. Na Facebooku existuje skupina Postcrossing CZ, jejíž členové spolu denně sdílí zkušenosti a radost i zklamání z pohledů, vyměňují, hrají pohledové hry a dokonce pořádají srazy. Na několika jsem byla, několik jich taky uspořádala a mám z toho skvělé zážitky. Přestože všude, kde je velká koncentrace lidí, se najdou neshody a problémy, musím říct, že postcrossingová skupina je jedna z nejlepších, jaké jsem na sociálních sítích potkala. Působí na mě strašně pozitivním a milým dojmem, lidé jsou ochotní a vstřícní, protože sdílí stejný koníček a o nic víc přece nejde. (Naopak zušenost z cestovatelské skupiny, kde by člověk čekal totéž, přestože spojovacím článkem je místo lásky k pohledům láska k objevování světa, byla úplně opačná. Proto píšu skutečně o komunitě.)


Snad všechno na světě má i nějaké negativní stránky. (Možná jídlo. Je vlastně něco špatného na jídle? Spíš ne.) U postcrossingu jsou to rozhodně finance. Poštovní služby v Česku v posledních letech neustále zdražují a tak nyní posílám pohled po ČR za 16, i když na dopisech z tábora jsou známky za 7,50. Do zahraničí je to ještě dražší, nynější cena známek je 32 korun za jeden pohled (či obálku do 50 g). Tato cena platí po Evropě a do celého světa pozemní cestou. Česká pošta nabízí prioritní (tedy údajně rychlejší, letecké) doručení po světě za 37 Kč, ale v praxi většinou žádný rozdíl není. Proto pokud se rozhodnete posílat, všude stačí známky v hodnotě 32 Kč.

Jelikož součástí tzv. oficiálního postcrossingu je překvapení, často vám dorazí pohled, který se vám vůbec nemusí líbit. Něteří lidé se buď netrefí a nebo prostě preference ignorují a pošlou, co je napadne, v nejhorších případech i kus krabice od snídaňových lupínků. Někdy ani nic moc nenapíší nebo píší v azbuce. Z tohoto a také výše zmíněného důvodu jsem své posílání velmi omezila a využívám spíše možnosti swapů, abych dostávala jen pohledy, které opravdu chci. Na začátku ale určitě doporučuji využít losování, první pohledy vždy vyvolají největší radost. 

Protože už pohledy ve větší či menší míře sbírám několik let, vytvořila jsem si alba a svou sbírku třídím tématicky. Všechno ostatní, co nezapadá do hlavních kategorií, uskladňuji v krabici od bot a čas od času se tím jen tak prohrabuji a prohlížím nebo ukazuji pohledy a jejich příběhy jiným lidem. Nejhlavnější sbírka, kterou mám, jsou berušky. Jedná se o srdeční záležitost, všichni nejbližší vědí, že berušky prostě patří ke mně. A je to moje nejrůznorodější, nejkrásnější a největší (čítá asi kolem stovky kusů) sbírka.


Druhou sbírkou je série Greeting from.. která patří mezi nejoblíbenější pohledové série. Jedná se o pohledy polské autorky, vydávané polským e-shopem s pohlednicemi, které reprezentují různé země. Největší zábavou je sehnat tyto pohlednice se známkou a poslané z dané země. Zatím se mi nedaří zkompletovat, protože vycházejí stále nové země a v některých žije minimum postcrosserů (a lidí celkově, například Barbados), ale i tak už jich mám dost - aktuálně 64 ze 77.
 

Mám i album s pohledy čistě turistickými, které se snažím třídit podle zemí. Mezi největší "exotiky" patří třeba pohled z Kambodži, Bruneje nebo Jižní Afriky (ten dokonce přišel oficiálně), ale nejraději mám ty z Nového Zélandu, protože je můj sen se do této země jednou podívat.

Dále sbírám pohledy s Pánem Prstenů, Hobitem a Harrym Potterem, protože jedno je můj nejoblíbenější film a fiktivní svět, jedno knížka. Nesmí chybět ani sbírka jídla a receptů (z nichž jsem ještě žádný nevyzkoušela, ale musím to brzy napravit). Nejroztomilejší pohledy pak mám se sovičkami od malířky Ingy Paltser a v poslední době jsem propadla sobům, jelenům a jiné parohaté zvěři.


A protože jsem slíbila na konci překvapení, nesmím na něj zapomenout! Pokud rádi dostáváte pohledy nebo to chcete jen vyzkoušet, napište mi do zpráv na mojí facebookovou stránku (odkaz) svojí adresu a něco málo o sobě, třeba co máte rádi, jestli vás baví pohledy či cestování atd., a já vám nějaký pohled pošlu! Možná hned, možná později z nějaké své cesty (napište, jestli by se vám líbilo třeba Nizozemí, Belgie, Polsko, Norsko nebo Malajsie), ale určitě pošlu. Dát stránce like není podmínkou, budu však ráda, pokud tak učiníte :)

Posíláte/dostáváte rádi pohledy?
Znáte postcrossing? Vyzkoušíte ho?

Určitě mi napiště do komentářů vaše názory a zkušenosti a neváhejte obrátit se na mě v případě dotazů!

29 komentářů

25. února 2017 14:55 delete

Kdysi jsem postcrossingu hodně propadla. Posílala jsem pořád něco a vlastně nevím, proč jsem přestala. Bylo to vždycky super ve schránce objevit dopis od někoho neznámého. :)
onepieceoftheworld.wordpress.com

Reply
avatar
Bunburistka
AUTHOR
25. února 2017 19:20 delete

Skvělý článek! O postcrossingu jsem vůbec nevěděla a hodně mě zaujal, ráda ho zkusím! :)

Reply
avatar
Gabriela P
AUTHOR
26. února 2017 2:19 delete

Je to pár let zpátky, co jsem postcrossing zkoušela, ale ani jednou mi nepřišel takový pohled, který by aspoň vzdáleně odpovídal popisku na mém profilu a tak jsem z toho byla zklamaná a hodila na to bobek. Ale nápad je to stejně skvělý:)

Reply
avatar
Gabca Hud
AUTHOR
26. února 2017 21:44 delete

Jsem hrdým členem, ale ne moc aktivním. Přece jen je to dražší koníček. Ale baví mě to. Miluji roztomilé pohledy. Miluji sovičkové pohledy. A miluji Harryho Pottera. Je to úžasný koníček! ♥

Gabux

Reply
avatar
27. února 2017 7:51 delete

Pamatuju si, jak na tom všichni jednu dobu hrozně ujížděli, ale mě se to nějak vyhlo. Že bych se konečně překonala?
Prolhaná Mrcha

Reply
avatar
Dena S
AUTHOR
27. února 2017 8:18 delete

jeej to sú krásne pohladnice, a tie berušky :)) juj krásne, o postcrossingu som už počula veľa, snád raz vyskúšam :)

Reply
avatar
Radka Z.
AUTHOR
27. února 2017 10:16 delete

To musí být skvělý pocit vědět, že ti každou chvíli může přistát ve schránce pozdrav odkudkoliv ze světa, schraňovat pohledy a potom se jimi probírat a vybavovat si ty pocity, když dorazili, a přemýšlet, kdo asi teď držím v ruce tvůj pohled...asi to někdy vyzkouším :)

Reply
avatar
Do Ra
AUTHOR
27. února 2017 10:31 delete

Miluju postcrossing!! Je to úžasné, taky posílám pohledy ! :)

Reply
avatar
Ema Jacková
AUTHOR
27. února 2017 11:43 delete

Ja som o tom doteraz nikdy nepočula :) Toto by ma skutočne bavilo a asi sa na to aj pozriem. Píšem klasické listy, rada sa vykecávam a tak ďalej, ale aj s pohľadnicami by to mohla byť zábava. Musí to byť super pocit, keď ich už vlastníš peknú kôpku. ♥

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
27. února 2017 13:03 delete

Chce to čas a chuť do psaní, jinak to 'není ono'. Třeba tě článek nakopne zase něco poslat ;)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
27. února 2017 13:04 delete

Děkuji, jsem ráda, že ti můj článek umožnil objevit něco nového :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
27. února 2017 13:05 delete

V takovém případě je nejlepší využívat swapu, nejhezčí pohledy jsem získala takto :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
27. února 2017 13:07 delete

Přesně tak, je to koníček, jehož cílem je dělat druhým radost, to je krásný! Zkusím pro tebe najít nějakou roztomilou sovičku ;)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
27. února 2017 13:08 delete

Za zkoušku to stojí ;)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
27. února 2017 13:10 delete

Slovensko, na rozdíl od Česka, je postcrossingově menší zemí a pohledy ve světě hodně těší ;)
A pokud chceš jen tak zkusit.. Určitě mi napiš!

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
27. února 2017 13:11 delete

Ano, tenhle pocit na tom mám moc ráda :) Určitě zkus, případně mi můžeš napsat a já něco pošlu ;)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
27. února 2017 13:13 delete

To je prima! Dej vědět, kdybys chtěla vyměnit pohled ;)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
27. února 2017 14:01 delete

Je to prima, i když teď mám před sebou stěhování do menšího bytu a to šanony a krabice s pohledy moc nehodí :D Určitě to vyzkoušej a napiš, co hezkého ti přišlo ;)

Reply
avatar
28. února 2017 23:29 delete

Ja by som na to asi nemala odvahu, predsa len mam problem zavolat aj mojim blizkym, takze pisat cudzim ludom by sa mi uz vobec nechcelo, ale inak (pre nelenochov) je to velmi pekna myslienka :))
LIFE IN PICTURES BY LU

Reply
avatar
2. března 2017 21:25 delete

Tak postcrossing opravdu neznám a koukám, že něco takového existuje. Kdybych na to měla čas, tak bych do toho určitě šla, jelikož je to opravdu zajímavé a moc se mi ten nápad líbí :)
Inspiration by Linda

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
5. března 2017 23:37 delete

A kolikrát se člověk cizímu třeba svěří snáz než nejbližším :) Kdybys chtěla zkusit napsat/dostat pohled od cizího, dej vědět ;)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
5. března 2017 23:39 delete

Nějaká ta chvilka na pohled se vždycky najde. A když ne, vždycky můžeš nějaký alespoň dostat ;) Stačí napsat!

Reply
avatar
6. března 2017 21:34 delete

Dopisy.. jejich kouzlo se nikdy nevytratí <3

Reply
avatar
Markéta
AUTHOR
7. března 2017 11:08 delete

Už delší dobu nad tím přemýšlím, ale pořád čekám na nějakou "stálejší" adresu :D nápad je to skvělý!

Zápisky z cest a života v Anglii ⇨ Secrets of M

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
9. března 2017 20:05 delete

To rozhodně, z cest je opravdu jednodušší posílat než dostávat, doba doručení je někdy neuvěřitelná!

Reply
avatar
Daysy
AUTHOR
10. března 2017 10:36 delete

Musí to být opravdu úžasné. :) Moje teta hodně cestuje, hlavně po Asii a posílá babčice krásné pohledy, které si vždycky prohlížím. :)

Bohužel mě od postcrossingu opravdu odrazuje ta cena České pošty. :/ Je to škoda. Za pitomý pohled tolik peněz.

blog Days of Daysy
Agregátor blogů - zviditelni svůj blog

Reply
avatar
ByGabra
AUTHOR
28. března 2017 20:22 delete

Je to super koníček, byly časy kdy jsem o tom také přemýšlela, ale zatím mně to nepohltilo. Koukala jsem že čteš od J.Lindsay Dextra. Já ho četla před dvěma lety, tak by mi zajímal tvůj názor na knihu vs. Seriál?:)
ByGabra

Reply
avatar
13. srpna 2017 13:02 delete

To je krásné! Pohledy miluju, takže to asi vyzkouším :)

Reply
avatar

Děkuji za každý komentář! ♥