Cestování není luxus pro vyvolené

10:04 31 Comments

Tento článek už mám rozepsaný dlouho, protože jsem ho chtěla doplnit o co nejvíc vlastních zkušeností, ale protože ty budou jistě přibývat neustále, nemůžu ho tu držet rozepsaný do konce života, to by vám totiž taky mohl být docela k ničemu. Mnozí z vás se jistě nedozvědí nic nového, naopak možná udělí nějaké rady i mně, ale doufám, že některým pomůžu nebát se a udělat ten malý krůček, kterým se však obohatí o obrovské množství zážitků a zkušeností.

(Mimochodem doufám, že se vám líbí úvodní obrázek, v rámci prokrastinace jsem si s jeho tvorbou docela vyhrála! :D)

Láká vás cestovat po světě?  Za uměním, za přírodou, za jídlem, za zážitky? Samozřejmě, že většinu lidí to láká. A taky většina z nich nemá čas, nemá peníze, nemá společníka na cesty.. a vsadím se, že vás napadlo několik dalších důvodů, proč by to nešlo. Jenže vám povím takové malé tajemství - většina těch důvodů je hlavně v našich hlavách. Ve skutečnosti je vycestovat za hranice tak snadné! Stačí chtít. 

Budu cestovat, až budu mít čas.
Nejdřív k tomu, že cestování je časově náročné. To je jistě pravda, ačkoliv týden v zahraničí utíká rychleji než týden v práci/ve škole, to je známá věc! Přesto si nedokáži představit vhodnější čas, kdy cestovat, než teď, tedy ve studijních letech, během a po škole. Zdá se mi jednodušší nahradit tři zmeškané týdny školy (obzvlášť na té vysoké), případně brigády, než získat tři týdny dovolené v práci na plný úvazek.

Finanční stránka věci

Cestování samozřejmě něco stojí, ale vůbec to nemusí být tolik, kolik vidíte při listování v katalozích cestovních kanceláří. Při dnešních možnostech, kterém nám internet a propojenost světa nabízí, vůbec není potřeba, abychom platili peníze někomu za to, že nám udělá to, co bychom zvládli sami. Cestovat na vlastní pěst se zkrátka vyplatí.


Levné letenky jsou základ
Cestovat letecky je zpravidla nejpohodlnější, ale bohužel často nejdražší varianta. Prvním způsobem, jak na letenkách ušetřit, je volit k cestě nízkonákladové letecké společnosti (např. Ryanair, WizzAir, easyJet, Norwegian a mnoho dalších). Jejich největší nevýhodou je absence odbavených zavazdel v ceně letenky, která musíte zvlášť připlatit, ale kolikrát úplně stačí příruční zavazadlo (chystám o tom zvláštní článek). Oběd na palubě low cost dopravců asi také nedostanete, ale jídlo si není problém přinést na palubu vlastní, což se obecně dost málo ví.

Druhou možností jsou slevové akce, last minute letenky a chybové tarify, kdy letecká společnost uvolní do prodeje letenky s chybně zadanou cenu (nejčastěji dochází k nezapočítání letištních tax) a pokud takové letenky ihned zaplatíte, máte velkou šanci letět za minimální cenu! Bohužel tyto akční letenky nebývají nijak zvlášť prezentovány a běžně se o nich člověk nemusí vůbec dozvědět. Proto bych vám ráda doporučila stránka lidí, keří se o vyhledávání takových letenek zajímají a nabídky předávají dál. Doporučuji tyto stránky sledovat na facebooku a nastavit primární zobrazení. Mezi mé nejoblíbenější patří hlavně tyto weby:
www.cestujlevne.com
www.honzovyletenky.cz
www.jaknaletenky.cz
www.zaletsi.cz
www.fly4free.com

Například já naposledy využila tohoto tipu od cestujlevne pro cestu do Norska, protože Skandinávie mě vždycky lákala (a po měsící ve Švédsku láká čím dál víc), ale nebyla prioritou a tak bych sama takovou cestu nevyhledávala a nabídka by mi unikla.

V případě, že nestíháte sledovat všechny akce na Facebook, zvolte aplikaci Nejrychlejší letenky (www.nejrychlejsiletenky.cz), která vám tyto nabídky hlídá a posílá upozornění, jakmile se něco objeví.

Nemusí to však být jenom o letenkách, často se objevují akce i na jízdenky a například po Evropě doporučuji počíhat si na tzv. Žlutý boom zlevněných jízdenek od regiojetu. Cestujlevně občas upozorňuje i na takovéto akce.


Doprava v místě pobytu
Jak se pohybovat v které destinaci se velmi liší, ale obecně platí, že využívání veřejné dopravy vyjde nejlevněji. V případě větších měst se doporučuji poohlédnout po různých městských kartách, které se zpravidla vydávají na 24,45,72 a více hodin a zahrnují dopravu a často i vstupy do muzeí, galerií případně slevy na další akce. Vyplatí se to hlavně v dražších městech ve Skandinávii či např. v Amsterdamu, kde jsou vstupy opravdu vysoké. 

Alternativní možností je samozřejmě nesmrtelné stopování. Sama zkušenosti, které bych sdílela, ze zahraničí bohužel nemám, ale doporučím stránku www.hitchwiki.com, kde se dočtete základní informace o stopování v jednotlivých zemích - zda je povoleno, jaká jebezpečnost apod. - a také tipy na konkrétní místa, kde je dobré to zkoušet.

All inclusive hotel není to nejlepší, co můžete zažít
Kromě dopravy bývá druhou nejvyšší (a někdy i úplně nejvyšší) položkou v nákladech na cestu ubytování. I několikahodinový let přežije v méně komfortních podmínkách každý, ale nároky na bydlení už jsou velmi individuální. Pokud chcete své výdaje snížit, doporučuji využít následující způsoby:

• včasná rezervace na booking.com
Přestože ne vždy najdete na bookingu ty úplně nejlevnější nabídky, rozhodně se nespálíte. Nespornou výhodou je, že většinu rezervací zde můžete zrušit až 24 před příjezdem, takže můžete rezervova ta rezervovat a přitom stále číhat na lepší nabídky.

• hotels.com
Kromě této stránky existuje mnoho dalších podobných, ale Hotels je mi velmi sympatická, nachází se zde mnoho levnějších ubytování typu Bed&Breakfast a 11. noc zdarma taky není k zahození!

• Couchsurfing
Jistě vám je známý koncept, kdy lidé u sebe ubytovávají cizince zcela zdarma. Oblíbenosti se těší převážně mezi studenty a těmi, kteří si opravdu hotely nemohou dovolit a ve velkých městech. Přiznám se, že osobně jsem tuto možnost ještě nevyužila, ale strašně se mi ta myšlenka líbí a mít kde, tak hned začnu ubytovávat! Protože nepoznáte danou zemi lépe, než když žijete s místními a naopak ukazovat svou zem návštěvníkům a dozvídat se o jejich, to je lákavé!

• airbnb.com
Něco mezi hotelem a couchsurfingem, možnost ubytování, která se těší čím dál větší oblibě. S čímž bohužel i klesá kvalita nabídky, resp. mnohdy pořídíte ubytování i za cenu dražší, než lepší hotel. Rozhodně výhodněji tu však seženete krátkodobé pronájmy celých bytů i domů a obrovská výhoda je v placení (resp. převodu peněz) až po příjezdu, pokud tedy není něco s ubytováním v pořádku, o peníze nepřijdete.

www.trustedhousesitters.com
Méně známá stránka, ale přecijen ji zmínit, protože i když za členství musíte platit, je to možnost, jak se dostat ke svělému ubytování za minimální cenu. Majitelé domů a často domácích mazlíčků vás u sebe nechají zadarmo bydlet, pokud se jim o bydlení a zvířátka postaráte, což často nezahrnuje nijak zvlášť velké množství práce.

• stan/auto
Jsou místa, kde je prostě nejlepší přespávat ve stanu nebo i v autě. Typickým příkladem jsou severské země (v letních měsících samozřejmě) a Island, kde je hotel opravdu drahá záležitost, ale funguje zde volné stanování. A neužijete si tu krásnou přírodu lépe, než když se v ní probudíte!

• přespání na letišti
V případě, že vás čeká dlouhý přestup nebo chcete ušetřit za noc při dvoudenním výletu, zkuste prozkoumat možnosti přespání na letišti, o kterých se dočtete na webu www.sleepinginairports.net.


Tipy, jak našetřit nějakou tu korunku navíc
Pokud se rozhodnete vycestovat půl roku dopředu, tak se dá našetřit poměrně snadno. Ale co když se rozhodnete ze dne na den? Potřebujete prostě oddech nebo se objeví neodolatelná akce na letenky, ale vám přijde výplata až pozítří? Nebo jste zjistili před odletem, že nemáte žádné "kapesné" na suvenýry? Vždycky se hodí mít nějaký obnos bokem a tady je pár tipů, jak ho získat bez nutnosti jíst půl roku jen chleba s máslem.

• prodejte, co nepotřebujete
Oblečení, knížky, elektronika.. jistě toho všichni hromadíme doma spoustu. Obzvlášť dámy s přeplněnými skříněmi by mohly povídat. A kolik z toho nosíte? Kolik knih z dětství schováváte, až si je za 10,15 let přečtou vaše děti? A na tu starou televizi se díváte jak často, mezitím co seriály a filmy samozřejmě nestahujete? Nebylo by lepší tyto věci poslat dál, k někomu, kdo pro ně najde lepší využití? A najednou máte pár stovek navíc!

• padesátikorunová sklenice
Šetřící metoda, která v naší rodině nachází široké využití. Pokaždé, když se vám v peněžence vyskytne kovová padesátikoruná, dejte jí stranou. Nejlepší je velká sklenice či miska, ale samozřejmě i kasička postačí. Padesátka vám chybět nebude, ale můžete tak naspořit i několik tisíc! (Náš rekord je asi 15 000 ve velké sklenici od okurek) Stejně tak můžete přihazovat i jiné drobné mince, například když se vám zdá peněženka příliš težká. Někdy, párkrát do měsíce třeba, z ní vysypu prostě všechny drobné, které tam mám.

• brigádničit, brigádničit, brigádničit
Ať mi nikdo netvrdí, že práce není a že na ní se školou nemá čas. Nevěřím a prostě neuvěřím. Brigádničím od 15 let a ať už horší nebo lepší, vždycky se něco, alespoň na chvíli, najde a třeba 50 hodin měsíčně se dá zvládnout i s tou školou ;)

• tipsy stranou
Tento tip není pro každého, ale pokud pracujete v gastronomii nebo zkrátka v oboru, kde dostáváte dýška, dejte je pokaždé stranou, nebo alespoň jejich většinu (osobně přihazuji do sklenice s padesátkami). Není to součást platu a chybět vám to nebude, ale nakonec můžete slušně naspořit!

• Plná peněženka
Pokud nakupujete často na internetu (stačí pouze mít jako já strach z telefonování a slabost pro pizzu - tedy využívat často služeb Dámejídlo), zkuste se zaregistrovat na webu plnapenezenka.cz. Nikdy jsem těmto věcem moc nevěřila, ale tady už se mi povedlo získat zpět několik set korun za pár měsíců. Nejde o nijak závratné částky, ale každá kačka dobrá, ne? Kromě toho plnápeněženka vrací část i z rezervací na hotels.com a to už se vyplatí ;)

Helpx.net - ještě trochu jiné cestování
Poslední tip, který vám v tomto dlouhém článku (a přesto bych ještě ráda napsala tolik věcí!) dám, bude stránka helpx. Jedná se o jakýsi program, fungující po celém světě, kdy farmy, kempy, hostely, penziony, větší domácnosti přijímají dobrovolníky, kteří jim pomáhají s prací (zpravidla se jedná o max. 20 hodin týdně) výměnou za stravu a ubytování. My jsme byli prostřednictvím této stránky s přítelem měsíc na farmě ve Švédsku a byla to skvělá zkušenost! Většinou opravdu žijete s rodinou, poznáte skvělé lidi (ať už hostitele, jejich přátele či další dobrovolníky) a tamní život a často se i naučíte novým věcem - což pro mě jako holku z velkoměsta život na farmě opravdu byl. Sice si nic nevyděláte, ale za jídlo a ubytování také nic neutratíte a zkušenosti jsou k nezaplacení. Pobyt můžete plánovat různě dlouhý, při domluvě se dá i procestovat okolí nebo navštívit několik hostitelů za sebou.

Podmínky a práce se samozřejmě liší podle země a daného hostitele, ale kromě dopravy nemusíte mít většinou žádné vyšší náklady (jsou ovšem i místa, kde si musíte pořizovat vlastní jídlo). Pouze pokud chcete kontaktovat přímo vámi vybrané hostitele, což doporučuji, protože jen tak si vás zpravidla bez hodnocení nikdo nevybere, zaplatíte asi 19 euro na dva roky, což je minimum a podpoříte tuto skvělou stránku! A pokud váš vyloženě neláká ani zemědělství ani ubytovací zařízení, zkuste stránku na podobném principu s širší nabídkou druhu práce - www.workaway.info.

Doufám, že se vám článek líbil a dozvěděli jste se třeba něco nového! Budu ráda za každý komentář, obzvlášť máte-li nějaký další tip jak levněji cestovat! No a.. kam letíte příště? :)

31 komentářů

La Daniela
AUTHOR
8. ledna 2017 17:37 delete

Perfektný článok :) chystáme sa s priateľkou na letný roadtrip, takže rady a tipy sa hodia. Tiež mám fľaštičku, do ktorej si sporíme drobné :D tiež predávame blbosti, ktoré nám stoja v skrini a tak :)


Zvláštne dievča
Čítanie je sexy

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
8. ledna 2017 19:48 delete

Děkuji moc, jsem ráda, že se článek líbí! Jsou to takové základy, ale poslední dobou se o to hodně zajímám a snažím se cestovat trochu více :) Mým cílem na léto je Malajsie, ale ještě se uvidí :) Tak ať vám roadtrip vyjde přesně podle představ a užijete si na maximum! :)

Reply
avatar
Life by Maky
AUTHOR
8. ledna 2017 21:09 delete

Super článek a skvělé tipy, máš naprostou pravdu :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
8. ledna 2017 21:52 delete

Moc děkuji, to mě těší! :)

Reply
avatar
Dena S
AUTHOR
8. ledna 2017 22:18 delete

som u teba na blogu prvý krát, (a nie posledný). ja by som velmi chcela cestovať, avšak momentálne všetky peniaze dávame do bytu, takže zrejme bude "len" dovolenka v lete.. Ja mám nerozbitné prasiatko kam si dávam rôzne drobné :) o helpx som nikdy nepočula, no zapisujem si túto stránku...dávam odber, krásny blog, idem čítať ďalšie články :):)

Reply
avatar
SVĚTOBĚŽCI
AUTHOR
8. ledna 2017 22:32 delete

Super článek, se vším souhlasím. Nejlepší je cestovat ve studijních letech, dokud nám to škola či práce dovoluje. A myslím si, že většina mladých lidé, co si nepotrpí tolik na luxus, jako já, jsou ochotní bydlet v horším hotelu, aby viděli kus světa. Typy na stránky jsou hrozně nápomocný, vůbec celý ten článek je hodně užitečný, super!
http://svetobezci.blogspot.cz/

Reply
avatar
Saja Frey
AUTHOR
9. ledna 2017 8:37 delete

Perfektný článok!:) Ja vďaka bohu mám možnosť cestovať aj zo školy, ale dúfam, že po jej skončení si na to vždy nájdem čas, mám ešte veľa miest, ktoré by som chcela navštíviť:)

Giveaway o balíček produktov v hodnote 100€

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
9. ledna 2017 9:13 delete

Moc děkuji za tvá milá slova! I mě brzy čeká stěhování a zařizování bytu, na to dávám bokem část výplaty, stále však spořím i na cesty :) Helpx rozhodně doporučuji, pokud tě to zaujalo, kdybys případně potrebovala s čímkoliv poradit, ráda pomůžu :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
9. ledna 2017 9:16 delete

Přesně tak, dokud i to tělo něco snese (třeba létat s prirucakem pod stan v 50 už asi není nejlepší zážitek) :) Moc děkuji za pochvalu a hned běžím prozkoumat tvůj blog ;)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
9. ledna 2017 9:18 delete

No vida, na to bych úplně zapomněla! I já toho dost procestovala se střední školou, to je rozhodně potřeba využít, pokud škola tyto nabídky má. A na vysoké samozřejmě Erasmus :) Děkuji za pochvalu! :)

Reply
avatar
Do Ra
AUTHOR
9. ledna 2017 10:42 delete

To je parádní článek, my hodně koukáme na Honzovy letenky, ty jsou super, loni jsme byli v Řecku na 12 dní i s ubytkem za 5500,- :)
www.littlepieceofmyhappiness.blogspot.com

Reply
avatar
Michelle B
AUTHOR
9. ledna 2017 14:49 delete

Skvělej článek! Takový jsou přesně to, co mě baví!
Miluju, když někdo nesedí doma na zadku a nebrečí, že nemá třicet tisíc a nemůže vzít partnera na dovolenou.. Jde to i jinak. Přesně tak, jak píšeš!
Podle mě, takový ty dovolený přes cestovku s dopravou až ke dveřím pokoje, all inclusive, saunou, bazénem a vířivkou ani nemůžou člověka bavit. Nikdy jsem takovou nezažila, ale znám se a vydržela bych to tak dva dny :D za to když člověk musí třeba kousek stopovat, pak jít pěšky, domluvit si spaní u někoho na gauči, z toho jsou ty nejlepší zážitky! :)

Jo! A o tý poslední možnosti jsem ani nevěděla, takže speciální díky:) .. S přítelem jsme přemýšleli o vycestování jako aupair couple, ale tohle vypadá daleko zajímavějc. :)
Michelle B - blog
Facebook - portfolio :)

Reply
avatar
Kristýna
AUTHOR
9. ledna 2017 16:14 delete

V první řadě ti chválím obrázek - sama bych ho neudělala ani kdybych snad chtěla, ledaže bych někomu zaplatila :D protože já a grafika to trochu nejde k sobě... Nicméně tobě se to povedlo a prokrastinace splnila svůj účel :))

Každopádně článek je neskutečně zajímavý a vyčerpávající! Moc se mi líbil a trochu uklidnil i mé obavy, co kdybych se najednou sebrala a jela na blind někam... Je vidět, že máš s tím zkušenosti, nebo alespoň soudím podle toho, jak článek na mě působí, doufám, že přibudou další články, třeba na destinace, kam bys chtěla, nebo kde jsi byla a chceš se tam vrátit - vím, že máš na to rubriku a omlouvám se, ale nepodívala jsem se tam :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
9. ledna 2017 21:36 delete

Tak to je pecka cena! Mně se velmi líbí jeho osobní přístup a zapal pro věc :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
9. ledna 2017 21:38 delete

Děkuji, tvůj komentář mě vážně potěšil! Já jsem takové luxus dovolené zažila a přesně - po chvíli to přestane bavit :) Jako aupair si člověk jistě vydělá a výhody jsou podobné jako u helpx. Každopádně ať už vyberete kteroukoliv variantu, hodně štěstí s výběrem rodiny! :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
9. ledna 2017 21:43 delete

Moc, moc děkuju za tvá milá slova! Určitě se toho neboj, milí lidé jsou po celém světě :) Plánuji určitě více článků, tento je takový úvodní a dále budu některé věci probírat podrobněji. Například teď mám rozepsany jeden o cestování pouze s příručním zavazadlem,ale nápadů je mnoho. Reporty z cest samozřejmě také :) Budu velmi ráda, když si přečteš i ty budoucí!

Reply
avatar
Ema Jacková
AUTHOR
12. ledna 2017 18:50 delete

Cestujem rada, ale nepovažujem sa za veľkého dobrodruha alebo cestovateľa. Najradšej by som cestovala s nejakou skupinou alebo poznala nejakého človeka v prípade núdze. Cestovania len tak na blind sa bojím ako čert kríža, ale keby sa nás našlo viac, tak prečo nie :D. Strašne by som chcela pobehať Škandináviu.

Reply
avatar
Romi Chiaro
AUTHOR
12. ledna 2017 23:42 delete

Páni, takový článek ti musel dát opravdu hodně práce, každopádně vyčerpávající informace tedy :), hned bych někam odjela :D! A ten obrázek se ti povedl :D :).

Reply
avatar
Alžbetka
AUTHOR
15. ledna 2017 17:48 delete

Keď budem veľká, budem cestovať ostošesť! :D A ja si tiež myslím, že dnes to vôbec nemusí byť až taká drahá záležitosť. Niekedy je noc pod hviezdnatou oblohou krajšia a príjemnejšia ako v ktoromkoľvek luxusnom hoteli. No nakoniec, záleží to aj na osobe, pretože nie každý je na takéto dobrodružstvá. :)
Zápisky jednej Alžbetky

Reply
avatar
Gabriela P
AUTHOR
16. ledna 2017 13:08 delete

Bozi, bozi, bozi!! Mas muj obdiv, zes to tak hezky a prehledne dala vsechno dohromady. Ja uz mesic pisu clanek o bydleni v aute a furt ho nejsem schopna dokoncit, jak mi to prijde nekonecne dlouhe:D A O helpx.net jsem jeste neslysela, takze diky!!:) Navic jsme se nedavno bavili s pritelem, ze by jsme radi zkusili neco podobneho na Islandu , protoze vzit Island jen jako dovcu je dost drahy spas. Tak jsem na nas zvedava, jestli se k tomu nekdy odhodlame.

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
16. ledna 2017 23:04 delete

Já samozřejmě také preferuji cestovat s někým, už jen proto, že jsem malá holka :D Ale bohužel ne pro všechny moje cestovatelské plány už jsem našla společníka. Do Skandinávie se budu vždy ráda vracet, snad se ti také brzy poštěstí! :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
16. ledna 2017 23:04 delete

Děkuji, snažila jsem se, aby článek opravdu k něčemu byl :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
16. ledna 2017 23:05 delete

Samozřejmě, to je to nejkrásnější na cestování na vlastní pěst - každý si to udělá po svém :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
16. ledna 2017 23:07 delete

Děkuju! ♥ Taky už to mám rozepsáno nějakou chvíli a dva navazující k tomu :D O bydlení v autě si ráda přečtu, zrovna tyto zkušenosti ještě v zásobě nemám! Trochu mě totiž limituje, že nemám řidičák. Jinak bych už byla na Islandu shodou okolností taky :D

Reply
avatar
18. ledna 2017 13:27 delete

Skvely clanok, normalne si ma navnadila na cestovanie, je sice pravda, ze uz pracujem a casu je naozaj malo (no mala som vyuzit viac prilezitosti cez skolu), ale isto by sa nejaky nasiel. :)
Inak mas krasny blog, nechcela by si sa vzajomne sledovat? :)
LIFE IN PICTURES BY LU

Reply
avatar
Polly
AUTHOR
18. ledna 2017 15:05 delete

Ďakujem za super tipy... dosť sa mi tento článok hodí, keďže s drahým už uvažujeme, kam sa vybrať o pár mesiacov.
My sme napríklad už počúvali také, že treba cestovať, kým príde dieťa... ja zasa nesúhlasím s týmto a súhlasím, že cestovať proste treba stáááále!!!! Jediný rozdiel je v tom, že preferujeme predĺžené víkendy, max 5dní, kedy mláďa v pohode vydrží u babky, dedka a necítime sa ako krkavčí rodičia xD...ale stále sa dá - takto sme pobudli v Krakowe, Zurichu.... my zasa šetríme tým, že sa snažíme chodiť svojim autom, ktoré si napcháme kamošmi a benzín sa rozdelí xD...ale tento rok už by sme radi dakam poleteli.

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
21. ledna 2017 23:53 delete

Cestovat se samozřejmě dá vždy nějakým způsobem :) Ale já teď například plánuji třítýdenní cestu po Malajsii a to je opravdu něco, co bych s dítětem nepodnikla a doma ho určitě nenechala, takže něco na tom bude ;) Vlastní doprava autem je skvělá, až jednou budu mít řidičák, budu šťastná :D Tak doufám, že se vám povede nějaká vysněná cesta a třeba nějaký můj tip využijete! :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
21. ledna 2017 23:54 delete

I s prací se nějaký čas najde, třeba ne na měsíční cestu, ale i týden má 7 dní! :D Děkuji, snad to navnazení vydrží a brzy vyrazíš na cestu! ;)

Reply
avatar
23. ledna 2017 20:57 delete

Jojo, presne tak :).
A jeste www.skyscanner.com

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
23. ledna 2017 21:21 delete

Vidíš, vyhledávače jsem vůbec nezmínila! To musím v nějakém dalším článku :D Používám ještě momondo a kiwi.

Reply
avatar
Aneta
AUTHOR
24. února 2017 22:10 delete

Super článek! Helpx jsem nikdy neslyšela a určitě bych to zkusila. Od listopadu se chystáme na cestu po J Americe a určitě by nám něco takového pomohlo na několik týdnů v různé zemi :)
Couchsurfing je pro mě nejlepší, jak ušetřit.
Ještě levnocestování je super stránka :)

Reply
avatar

Děkuji za každý komentář! ♥