Domácí ovocná zmrzlina

23:09 16 Comments

Ale jistě, máme doma okna. I teploměr, děkuji za optání! Ale jsem si jistá, že léto se k nám ještě na chvíli určitě vrátí, aby se aspoň rozloučilo a tak. A pak zmrzlina v zásobě ještě přijde vhod! Můj první pokus se zmrzlinou jsem prováděla kdysi dávno s nevalným výsledkem, ale nevzdala jsem to a o výsledek pokusu číslo dvě se s vámi podělím, protože dopadl výrazně lépe.


Není až tak složité doladit chuť zmrzliny, problém nastává při samotném procesu mražení. Ideálně by se smetanová směs měla promíchávat, aby nedošlo ke vzniku velkých krystalů a výsledná konzistence byla opravdu zmrzlinová a nepřipomínala ochucený led. Pokud nemáte zmrzlinovač, nezoufejte. Míchala jsem jednou za hodinu asi 4x a s výsledkem jsem poměrně spokojená :)

Výzvou do budoucna mi je poctivá domácí vanilková a čokoládová zmrzlina, až je nějak vypiluji, určitě se s vámi podělím. Protože co si budem povídat, ona zmrzlina chutná dobře i v zimě pod peřinou! Zatím jsem jen vyzkoušela ovoce, které mi zrovna přišlo pod ruku.

Malinovo-banánová zmrzlina
Optimální kombinaci s banánem by v tomto případě tvořily spíše jahody, jejich sézona už je ovšem dávno za námi. Ale maliny, ty si ještě v klidu i nasbíráte! Jejich lehká kyselost a ostrost se skvěle pojí s jemností sladkého banánu a kombinace vzniklá leností dělat 3 druhy zmrzliny najednou mi nakonec vážně zachutnala.

Mangová zmrzlina
U minulého článku mě moc potěšily vaše komentáře, ale zároveň jsem byla překvapená, kolik z vás nepoužívá nebo ani nikdy neochutnalo mango. A protože ho někteří nazývají králem ovoce, dáme si ho pro velký úspěch znovu! 


smetana ke šlehání
kondenzované mléko
maliny
banány
mango

Na dvě zkušební zmrzliny jsem použila 200 g smetany, přibližně 2/3 Salka, 120 g malin, 2 banány, 1 mango. Výsledné zmrzliny měly výraznou ovocnou chuť, určitě by nevadilo dvojnásobné množství smetany ke stejnému množství ovoce. Mangová zmrzlina by byla jistě výborná i s přídavkem bílého jogurtu. Záleží na vašich preferencích.

Maliny i banán rozmixujeme dohladka. Stejně tak mango, ale doporučuji zhruba třetinu nemixovat, ale nakrájet na kostičky a přidat do směsi až v závěru. Smetanu vyšleháme dotuha a postupně zašleháme mléko. Kdo má rád sladší, ať tam stejně na jednu smetanu nedává celou plechovku, kdo má rád méně sladké, třetina úplně postačí. Do smetanové směsi zamícháme rozmixované ovoce, případně přidáme kousky, nalijeme do plastové nádoby (krabička od zmrzliny bude nejlepší!) a dáme do mrazáku. Jak jsem psala výše, pokud si vzpomenete, pokuste se během tuhnutí párkrát promíchat celý obsah.


A po pár hodinách (záleží na množství a hloubce nádoby, ale 6 minimálně) můžete mlsat! Nenechávejte zmrzlinu přemrznout úplně na kámen, případně před konzumací nechte povolit v ledničce.

Už jste někdy zkoušeli domácí zmrzlinu? Jaká je vaše nejoblíbenější? :)

16 komentářů

Michaela N.
AUTHOR
13. srpna 2016 9:41 delete

Super :)
Já jsem včera zrovna náhodou taky dělala domácí zmrzlinu, poprvé :)
Dala jsem si do mrazáku maliny, kousky švestek a nakrájený banán, zmrzlé jsem naházela do mixeru, zalila trochou mléka a mixovala dohladka... byla rychlá a strašně moc dobrá :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
13. srpna 2016 10:38 delete

To je ten nejjednodušší způsob a obzvlášť banánová mi moc chutná, ale obávám se, že můj stařičký mixér by to bez následků nezvládl, tak hledám alternativy :)

Reply
avatar
Ema Jacková
AUTHOR
13. srpna 2016 11:28 delete

Doma sme velakrát skúšali domácu zmrzlinu, ale zakaždým to vyzeralo viac ako drť než ako zmrzlina, takže sme to vdzali.
Tá tvoja vyzerá veľmi dobre (hneď by som si dala), a tipy sú skutočne užitočné. Mala by som to niekedy opäť skúsiť

Reply
avatar
14. srpna 2016 15:26 delete

Já jsem domácí zmrzlinu ještě nikdy nedělala, ale nezdá se mi to tak těžké, možná to někdy zkusím :)

GIVEAWAYAnother Dominika

Reply
avatar
Caroline T.
AUTHOR
14. srpna 2016 17:41 delete

Už veľmi dlho som chcela vyskúšať domácu zmrzlinu, no zdalo sa mi to náročné a žiadny dobrý recept som nevidela (to by som musela poriadne hľadať :D). Ale táto mangová vyzerá naozaj veľmi, veľmi dobre <3!
CAROLINE

Reply
avatar
Saja Frey
AUTHOR
15. srpna 2016 13:42 delete

Mňam, tú určite vyskúšam!:) Ešte som domácu zmrzlinu neskúšala robiť, jediné, čo som si robila je/bol mrazený jogurt:D

Letná giveaway na blogu!

Reply
avatar
Ajvn
AUTHOR
15. srpna 2016 20:47 delete

fúúha domácu zmrzku som ešte veľmi neskúšala a vyzerá dobre a hlavne vieš čo v nej je :P

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
19. srpna 2016 22:25 delete

Nesmí se to nechat přemrznout, tahle byla ideální konzistence (viz foto, i když uznávám, že mizerné) tak po těch 5-6 hodinkách. Pak jsem nechávala právě povolit v ledničce :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
19. srpna 2016 22:26 delete

Těžké to není, jen si vychytat to mražení :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
19. srpna 2016 22:27 delete

Já na mangu poslední dobou ulítávám!

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
19. srpna 2016 22:27 delete

To je ale taky dobrota!

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
19. srpna 2016 22:28 delete

Přesně tak, konzistence je problémová právě proto, že je to opravdu z poctivých surovin bez žádných přídavků, olejů, stabilizátorů a kdo ví čeho. Neříkám, že mi takové věci normálně vadí, ale tohle je z čerstvého ovoce, je to vlastně zdravý! :D

Reply
avatar
20. srpna 2016 8:14 delete

Uvažovala jsem už dříve, že bych si svou zmrzliny vyrobila, ale byla jsem celé léto v jednom kole tak doufám, že se k tomu dostanu alespoň v září:)

www.double-claire.blogspot.cz

Reply
avatar
EsVeronica
AUTHOR
22. srpna 2016 13:23 delete

Pamatuji si, že jako malá jsem vždy dělávala domácí zmrzlinu s tetou :). Měla takovou chytrou knížečku a já jsem si tam jednou přečetla něco o zmrzlinách a od té doby jsem je pořád chtěla :D. Už tedy nevím všechny příchutě, co jsme dělaly :/.. Byla jsem fakt malá, snad jsem se i teprve začínala učit číst. Jinak teď už je neděláme, maximálně šťávy do mražáku na špejlce :D. Ale na to je blázen zase segra :D. Zrovna včera si ji myslím dělala :).

http://es-veronica.blogspot.cz/

Reply
avatar
Fellien
AUTHOR
23. srpna 2016 13:42 delete

Kurník to vypadá tak krutě dobře! Já mám strašně ráda ovocné zmrzliny, ujíždím na nich :). Klasické zmrzliny ani nejím.

fellienm.com

Reply
avatar

Děkuji za každý komentář! ♥