Jedlý balkon do každé domácnosti

9:48 17 Comments

Od narození žiju v paneláku a přestože jednou bych ráda nějaký domeček, je to pro mě poměrně bezproblémové. Sousedy si člověk nevybírá, to je bohužel někdy problém, ale co mi doopravdy chybí je zahrádka. Částečně jako místo, kde si můžu v klidu posedět s knížkou, částečně pro možnosti pěstování (a taky bych chtěla domeček na stromě). Ale než se své vysněné zahrádky dočkám, rozhodla jsem se udělat si takvou provizorní na balkoně. S přelomem května se mi už začala pěkně zelenat a už se nemůžu dočkat letní úrody vlastní zeleniny! Chtěli byste taky v létě připravovat jídla z vlastních vypěstovaných surovin? Nechte se inspirovat mým jedlým balkonem, ještě je čas zasadit spoustu věcí :)

 Lehký zeleninový salát přijde v létě vhod - a z vlastní čerstvé zeleniny ještě víc!
Většinu rostlinek můžete bez problémů vypěstovat už od semínka, což výrazně snižuje náklady a zvyšuje zábavu (ale taky práci). Já jako městská holka kromě toho cítím řádnou dávku hrdosti, když mi něco nechcípne. Ale vhodná doba k výsevu některých semen už minula, tak se pojďme podívat nejdřív na ty, které už touto dobou koupíte jen jako sazeničky.

Rajčata
Sazeničky rajčat jsem kupovala každý rok a díky speciálním balkonovým odrůdám se jedná o jedny z nejvděčnějších plodin na balkon. Ale vyzkoušené máme i klasické odrůdy rajčat, která potřebují jen trochu větší nádobu a tyčku. Improvizace není nikdy dost, loni jsme pěstovaly v plastových kyblících od smetany a plodily až do podzimu!

 Chilli papričky vylepší betonový výhled i špinavé okno! 

Papriky
Klasické papriky jsem ještě nezkoušela, myslím, že na balkon to bude podobné jako klasická rajčatam péčí i prostorovou náročností, ale zasadila jsem si chilli papričky. Povedlo se mi naprosto pomíchat, která je která, takže až urodí (a už pěkně kvetou, i když ven zatím ještě nešly), bude ochutnávkový večer! Pokud se proklikáte na chilli fórum, budete mít pocit, že bez intenzivního půlročního kurzu nemáte na papričky šanci, ale ona to vlastně vůbec žádná věda není, podle mě to nejsou až tak náročné rostlinky.

Kvetoucí chilli slibují hezkou úrodičku!
Jahody
Ty nesmí chybět! Dají se sehnat trvale plodící i jednoletky, plodí všechny, plodí dost a je to mňamka! Letos ještě pořízeno nemám, ale už se na ně chystám. A poohlédnu se i po lesních, ty jsou na prostor velice nenáročné!

Bylinky
Bazalka, máta, petrželka, pažitka, ale i oregano, majoránka, libeček, koriandr, řeřicha.. na co si vzpomenete, všechno se bude hodit, všechno skvěle chutná! Do polívky, do salátu, do mojita.. využití je široké a dostupnost bylinek v květináči obrovská, takže určitě neváhejte.


Láká vás pěstovat ze semínek? Ještě pořád je doba vhodná k výsevu některých rostlin, u nichž to můžete dělat skoro celé léto. U mě jsou to hlavně 3, které zabírají většinu balkonu - hrášek, ředkvičky a saláty.Můžete vysázet do truhlíku, květináče, malých květináčků (po jedné ředvičcce) a v létě si pak pochutnávat na zeleninové svačince kompletně "ze zahrádky". A na hráškovou polívku, na tu se taky těsím! U hrášku jen nezapomeňte na něco, po čem by se plazil. Já plánuji pletivo, pro některé tyčkovou oporu, ale slyšela jsem, že je možné ho i nechat místo plazení se vzhůru viset dolů. Záleží na vašich možnostech. Hrášek si mě získal i tím, jak skvěle klíčí, ani jedno semínko nezklamalo! Ředkvičky jsou můj první balkonový pokus a na saláty se taky těším, hlavně doporučuji rukolu a podobné odrůdy, které se dají po pár listech sklízet průběžně a rychle rostou.

Moje balkonová zahrádka zatím čeká, až vyvenčím papričky a koupím jahody, ale už mi přecijen pěkně roste! 

Úspora místa je na balkonové zahrádce stěžejní - ke dvěma hráškům zasadíme ředkvičky (menší lístky)!

Podobně jako hrášek se dají pěstovat i fazolky, ale četla jsem i o bramborách, dále třeba lilek, baby mrkev, kedlubny.. co vás napadne a co máte rádi. A nemáte-li balkon,  Není třeba ani nějaké speciální zeminy, univerzální zahradnický substrát postačí prakticky pro cokoliv. Nezapomeňte na přihnojování, to je při pěstování v nádobách důležitější než na volné půdě (doporučuji třeba organická Hoštická hnojiva) a zalévání. Já jsem schopná chodit s rozprašovačem několikrát denně a koukat, o kolik mi všechno povyrostlo :D 

Pěstujete si taky vlastní jídlo či plánujete vyzkoušet? Nebo je pro vás pohodlnější nakoupit již "připravenou" zeleninu?

17 komentářů

Ad Gundová
AUTHOR
18. května 2016 15:33 delete

Je to super ak si to takto doma pestuješ :) Ja bývam hoci v dome, no už nesadíme :)
Aďulik Sun

Reply
avatar
Gabriela P
AUTHOR
18. května 2016 19:11 delete

Já jsem na pěstování hrozně líná, ale vždycky když jsem doma na návštěvě, tak mámě oškubu skoro celou bazalku a dávám si ji na chleba. A i když mají naši velikánskou zahradu tak mamka vše pěstuje v květináčích na balkoně :D

Navíc si myslím, že by mi to pěstování s velkou pravděpodobností nešlo, chcípl mi i kaktus a to už je umění :D

Reply
avatar
19. května 2016 14:53 delete

Já mám naštěstí zahrádku -zahradničení úplně miluju, už si to ani neumím bez něho představit. A musím uznat, že máš ten balkón báječně zařízený - úplně jsi mi připomněla, že jsem letos zapomněla zasít hrášek- musím to co nejdříve napravit :)

Reply
avatar
19. května 2016 15:20 delete

to je krásné, přemýšlím, že bych to snad mohla vytvořit v kuchyni, když nemáme balkon...no, zatím mi všechny rostlinky uschly :/ :D

www.plesatazpevacka.cz

Reply
avatar
Blondesome K.
AUTHOR
19. května 2016 20:02 delete

Žijeme na vesnici, takže můj táta pěstuje, co ho napadne a každý rok je toho víc. Jednou nam dokonce dozrály i melouny! :D Ale ja mám stejně nejradši domácí jahody, bazalku a nepřežiju bez meduňky! :)obecně miluji ovoce, ale většinu toho našeho tvoří stromy, což asi není na balkon úplně vhodná varianta. :D

Každopádně vážně koukám, kolik toho máš. To je naprosto super! Domácí zelenině a ovoci se prostě nic nevyrovná! :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
19. května 2016 20:21 delete

Je mi jasné, že až ten dům budu mít, tak už mě to taky nebude tolik bavit :D

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
19. května 2016 20:22 delete

Proto pěstuji jen věci, co se dají sníst. To je motivace!

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
19. května 2016 20:23 delete

Na hrášek se těším neskutečně, sázím postupně, ať sklízím až do podzimu :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
19. května 2016 20:24 delete

V kuchyni určitě minimálně ty bylinky bez problému, ale opravdu to chce zalévat každý den. Pro zeleninu to chce dostatek světla. Závlaha se dá ale částečně řešit samozavlažovacím truhlíkem :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
19. května 2016 20:27 delete

Melouny? To je bezva! Ovocné stromy bohužel asi doma nezasadím, ale zjistila jsem, že existuje poměrně nenáročná odrůda zakrslého banánovníku vhodná do bytu, tak možná pořídím aspoň ten! :D

Reply
avatar
Unknown
AUTHOR
21. května 2016 18:12 delete

MY teda zahrádku máme.Já to vždycky chodím zalévat a všude si stěžuji jen na to, jak mi málo prší. Ale člověk má vždycky radost, když jemu svěřená rostlina roste. Depky jdou hned stranou. Takže pěstuji i z terapeutických důvodů.

Reply
avatar
24. května 2016 15:51 delete

Waw! Úplně mne to nakoplo něco takového si zařídit! Zahradu sice máme, ale jen okrasnou... A tady mi do toho nebudou s*át kočky ... Pecka!

Reply
avatar
4. června 2016 21:59 delete

my nemame balkon a na okne mi z nejakeho dovou vzdy vsetko zhori :(
Pozývam na veľkú letnú GIVEAWAY tu: https://biancaprincipessa.blogspot.sk/2016/05/rexona-giveaway.html

Reply
avatar
26. července 2016 16:23 delete

jeeeej,to máš naozaj takto na balkóne? to je milé :)
MakeUpByVeo

Reply
avatar
Makytka011
AUTHOR
28. července 2016 0:34 delete

Moc pěkný článek! :) Překrásné fotky a blog ♥ dala jsem ti též odběr, moc se mi tu líbi :) www.fitfoodhealthy.blogspot.cz

Reply
avatar
Teress
AUTHOR
1. srpna 2016 12:32 delete

Já mám letos jen bylinky a nejlíp roste samozřejmě máta, ale stejně mi na ně hodně svítí slunce, takže mají popálený listy, asi jim budu muset udělat deštníček :-)

Reply
avatar
Gabca Hud
AUTHOR
29. srpna 2016 13:59 delete

Jelikož mně umře i kaktus, tak to není nic pro mě, ale vypadá to úžasně a věřím, že je to opravdu super mít zelený balkón :)

Gabux

Reply
avatar

Děkuji za každý komentář! ♥