Proč jsem si oblíbila Vídeň

0:46 12 Comments

Díky programu pro studenty technických škol Athens jsem měla možnost strávit týden ve Vídni (program je však celoevropský + Istanbul, takže je možnost jet třeba i do Madridu nebo Paříže) a vedle návštěvy školních kurzů a práce na projektu jsem měla nějaký čas také na poznávání města. Počasí sice většinu času nepřálo, přesto pro vás mám několik tipů a snad se vám budou hodit, protože pokud jet do Vídně, tak kdy jindy než v období adventu!


Pokud jde o ty nejoblíbenější památky, které byste neměli ve Vídni vynechat, jako je Schönbrunn, Belvedere, katedrála a kostely, budova radnice či Hundertwasserhaus a další, většina je bez problémů dostupná pěšky či MHD a doporučuji vám prozkoumat třeba tripadvisor, protože v tomhle článku se určitě všechna důležitá místa neobjeví. Každý má jiné priority, co vidět a dělat ve městě, takže jsem vybrala od každého něco, co mě zrovna se líbilo a myslím, že za to stojí.

Rozhodně doporučuji nevynechat návštěvu Rakouské národní knihovny, která sídlí v palácí Hofburg (který sám o sobě stojí za vidění a pro zájemce o historii se zde nachází například i Sisi museum). Sál plný knih je naprosto nádherný, výklad průvodkyně zajímavý, ale můžete tu bloudit i sami.
Blízko centru se nachází i Hundertwasserhaus a taktéž bych se přimlouvala za nevynechání, protože ta budova je fascinující. Já mám barvičky a bláznivé věci ráda, a tenhle dům je přesně takový. Dovnitř se bohužel, pokud tady nebydlíte, nepodíváte, ale i zvenčí je to zajímavý zážitek.
Historické centrum je plné krásných uliček a kostelů, ale taky luxusních i levnějších obchodů a obchůdku, starožitnictví a kaváren. Pokud vám vyjde hezké počasí (což mě se poštěstilo jeden a půl dne), určitě si udělejte procházku, jen tak, bez cíle, nasát atmosféru města.A kam NA JÍDLO? K základnímu poznání cizího města jistojistě patří také ochutnávka místní kuchyně. Ta rakouská se od té naší zas až tolik neliší, ale stejně stojí za vyzkoušení. Nejvíc překvapivé pro mě byly místní hot dogy u pouličních stánků, protože jsou asi tak dvoj- až třínásobné oproti těm našim a uvnitř rozhodně nenajdete párek, nýbrž různé druhy klobás. Oběd do ruky!

Pokud patříte (jako já) mezi milovníky trhů, určitě zajděte na Naschmarkt. Najdete tu spoustu stánků se zeleninou a ovocem, kořením, čaji, kosmetikou i dárky, restaurace i stánky s jídlem od asijské po evropskou kuchyni, kebab i (čerstvé) mořské plody. V sobotu se tu navíc koná bleší trh!


Pokud chcete vyzkoušet tradiční Schnitzel (který podle mě nemůže žádného Čecha libujícího si ve šťavnatých kuřecích řízečcích ani trochu nadchnout), výborný guláš nebo špecle, zajděte do Mozart's Restaurant. Vaří tu moc dobře, ceny mají příjemné, pivo místo lokálního točí sice Plzeňské, ale najíte se tu i pozdě večer. A pěšky je to potom kousek do baru Travelshack, který je nejoblíbenějším barem pro studenty a cestovatele ve Vídni. Nejsem člověk, který by každý večer musel vymetat kluby a bary a koncept večerní zábavy ve Vídni mě už vůbec nenadchnul (zábava startuje později, každý druhý podnik nabízí drinky od 50 centů a zdražuje během večera několikrát, přestože obsah alkoholu je stále minimální, pivo je drahé snad všude..), musím uznat, že tady si můžete dát opravdu originální drink a jistou atmosféru pro cestovatele tohle místo má.


A kdyby vás už všechno to smažené jídlo bez kousku zeleniny unavilo, jako mě, doporučuji ještě jednu restauraci, která však rozhodně není tradičně rakouská. Jmenuje se Burger's bar a pokud přijedete do Vídně autobusem (regiojet), je to jednu stanici metrem od autobusového nádraží. Na burgery si potrpím a tady jsem si fakt pochutnala. Výborné housky (domácí výroby), dochucení burgeru i hranolky, stylové prostředí a bezva obsluha, které nevadilo, že se se svojí porcí jídla peru přes dvě hodiny a zabírám stůl pro 4 lidi jen notebookem. Palec nahoru také za snahu používat lokální suroviny, hlavně maso.

Jet do Vídně a nezajít na kávu to by bylo jako.. no, jet do Říma a nedat si pizzu. Celkově se domnívám, že u žádné kavárny či stánku neuděláte chybu, neochutnala jsem snad jediné nedobré kafe. Přesto vypíchnu dva podniky, které jsou tak odlišné, jak jen to lze. Prvním je kavárna Rien, kterou najdete hned na rohu Michaelerplatz před branami Hofburgu. Vzhledem k poloze a luxusně se tvářícímu podniku mě překvapila nijak zvlášť nenadsazená cena kávy. A dezerty tu mají také výtečné! Druhým podnikem pak je kaffefabrik, maličkatý podnik vedle Technické univerzity. Uvnitř najdete jen pár malých stolků (a pro teplejší dny i dva venku), celé je to takové roztomilé. Kávu však mají výbornou, několik různých druhů, a moje srdce si získali plakátem podporujícím vlastní termohrnky před jednorázovými kelímky na kávu s sebou (což mimochodem není ve Vídni ojedinělé, vůbec nikdo na mě nekoukal divně, když jsem si nesla vlastní hrnek, jako se mi stává tady v Praze). Celkově mi podnik trochu připomínal mou oblíbenou Ema esspreso bar u Masarykova nádraží, jen o hodně menší.Pokud při sectování rádi objevujete i netradiční místa, zkuste navštívit hřbitov sv. Marka. Jedná se o jediný biedermeierový hřbitov ve Vídni s úžasnou atmosférou, kterou bohužel trochu kazí jen hluk z blízké dálnice. Jedná se o hřbitov, kde byl pohřben i W.A.Mozart, bohužel přesné místo není známo (byl uložen během morové epidemie do hromadného hrobu), tak je tu alespoň symbolický pomník. Se zbytky podzimně zabarvených stromů byl hřbitov kouzelný, ale se sněhovou peřinou se podle mě stane přímo magickým.


A na závěr to hlavní, proč vůbec teď uvažujete jet do Vídně - vánoční trhy. Můj pobyt připadl na víkend, kdy se už otevřely alespoň nějaké trhy, ale osobně si myslím, že stojí za to (a bez problému se to za den dá zvládnout) projít všechny. Pěkný přehled i s mapkou najdete na tomto odkaze. Já trhy miluji ve všech podobách, takže jsem si na každém našla něco, ale nejvíc se mi líbily tyhle dva:

Největší trh najdete před budovou radnice, kde také mají ty nejrozkošnější hrnečky na svařák ve tvaru boty! Celkově se mi tradice zálohovaných hrnků na horké nápoje moc libí (každé trhy mají svůj design), dokresluje to Vánoční atmosféru, udržuje svařák déle teplý a ještě šetří prostředí. Obsah stánků na trhu u radnice je různorodý, najdete tu i stánek s českými vykrajovačkami, ale hlavně největší koblihy na světě a spoustu dalších dobrot! A pokud si chcete užít i trochu zimních sportů, hned vedle je veliké kluziště (nebo spíš dráha) pro lední bruslení.

Trochu tradičnější a řemeslnější je pak nabídka stánků na trhu u Karlskirche, který stojí za to už jen pro polohu před jedním z nejkrásnějších kostelů, které jsem kdy viděla. Tenhle trh navštivte hlavně s dětmi, mají tam kolotoč, který pohání cyklisté, živá zvířátka a obrovskou kupu sena místo hřiště! (A hned na kraji u metra ty nejlepší "škubánky" s mákem a švestkovou omáčkou ♥ )

 
Už jste byli ve Vídní?
Chystáte se letos na trhy?
Máte nějaký tip pro mou příští návštěvu (nejspíš v létě)?

12 komentářů

7. prosince 2017 11:34 delete

bola som raz na Vianočných trhoch vo Viedni a naozaj sú krásne, tak ako celá Viedeň! v lete odporúčam ZOO :)
MakeupbyVeo

Reply
avatar
18. prosince 2017 22:03 delete

Ve Vídni jsem ještě nebyla a moc se mi líbí podle tvého článku, takže bych tam taky uz mohla konečně na výlet. A moc se mi líbí tvé tipy na jídlo, ty mam vždycky rada :)
Inspiration by Linda

Reply
avatar
Gabriela P
AUTHOR
18. prosince 2017 23:00 delete

My měli Vídeň na seznamu na tenhle týden, ale nějak mě odrazuje ta představa těch davů.Takže jsem zvědavá jestli se nakonec rozhodneme jet, nebo zůstaneme doma:) Jinak díky za super tip na knihovnu, to já ráda!:)

Reply
avatar
Kristin July
AUTHOR
29. prosince 2017 20:36 delete

Tak teda wau! Ja som vo Viedni bola len dvakrát, aj to len kvôli letisku. Vážne to tam tak vyzerá? A taký kvalitný burger...
Asi si pripíšem ďalší sen, brutálne si ma inšpirovala!

Kristin

Reply
avatar
Gabca Hud
AUTHOR
6. ledna 2018 23:16 delete

Tak teď mě ještě více mrzí, že jsem se tam ještě nebyla podívat kromě vánočních trhuů :/ Očividně to budu muset napravit! :)) Vypadá to na opravdu nádherné město a ten burger...

P.S. Dopis jsem dostala a odepíšu co nejdříve!

Gabux

Reply
avatar
Dena S
AUTHOR
12. ledna 2018 11:42 delete

krásne fotky, vo Viedni som bola len raz a na chvílku, no určite by som sa tam chcela vrátiť aspon na víkend :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
16. ledna 2018 22:00 delete

Určitě se v létě vrátím, a ZOO rozhodně v plánu mám, na tu fakt nebylo počasí :D

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
16. ledna 2018 22:02 delete

Určitě za to stojí, já nevím, proč jsem také tak dlouho odolávala :) Děkuji, to jsem ráda, myslím, že jídlo k cestování neodmyslitelně patří a v cizí zemi se podnik jen tak náhodně vybírá hůř, tak je dobré se vždy dočíst nějaký fajn tip :)

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
16. ledna 2018 22:03 delete

Knihovna byla nádherná, kdyby nás tam nevzali místní studenti, vůbec bych o tom nevěděla a o hodně bych přišla!

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
16. ledna 2018 22:04 delete

To mě strašně těší ♥ Myslím, že z Vídně určitě stojí za to vidět více jak letiště (ačkoliv já letiště neviděla, takže kdo ví, třeba je skvělé :D )

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
16. ledna 2018 22:07 delete

Vánoční trhy jsou tam ale jedna z nejlepších věcí :D Hodně mi Vídeň připomíná Prahu..
Jé, prima, tak se těším, snad mi ho moji "nájemníci" předají :D

Reply
avatar
Lily
AUTHOR
16. ledna 2018 22:10 delete

Děkuji. Určitě to za to stojí! :)

Reply
avatar

Děkuji za každý komentář! ♥